1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
3 years ago
7

A 5-pound bag of flour costs $9.60. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
Fofino [41]3 years ago
8 0

Answer:

A 5-pound of flour costs $4.80. For this bag of flour, what is the cost of flour per ounce? (1 pound = 16 ounces) a. $0.06.

Step-by-step explanation:

Angelina_Jolie [31]3 years ago
4 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

In each pound there are 16 ounces. We can divide $9.60 by 5 to get the cost of one pound of flour, and then divide the result of that by 16 to get the price of flour by the ounce.

$9.60 can be converted to 960 cents to make it easier to divide.

960 ÷ 5 = 192

192 ÷ 16 = 12

You might be interested in
b) Suppose that s equals the number of stones on one side of the picture frame. Write an expression that would give the number o
quester [9]
12=2s
s=6

if the shape is a square, then all sides must be the same so the top and bottom would just be 2s, which would be equal to 12 and divide that by 2 to get your answer of what s is. 
7 0
3 years ago
Which property is not used to simplify the following expression?
astraxan [27]

Answer:

The last one of commutative property of addition since there is no swapping of numbers related with addition.  

4 0
3 years ago
What will the answer be
PSYCHO15rus [73]
Since 1 is your initial value you plot a point at (0,1) just like you did , but since your slope (rise/run) is 3, you will go up 3 and over 1, so you will need to graph the point (1,4) instead of (1,-2). Your line will be going up , since a graph is read left to right, you have a positive slope so your line will go up. Hope I helped !
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST
Likurg_2 [28]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 1/3 x 5/8 A.3/4 B.4/5 C.5/6 D.5/8​
dmitriy555 [2]

Answer:

c.5/6

Step-by-step explanation:

1 1/3 x 5/8  = 4/3 x  5/8

first multiply both numerator and d enumerator

then we get

20/ 24

divide both numerator and  d enumerator with 4

simplify that

=5/6

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The point (a, b) lies on the line with the equation 3x + 2y = 12. When a = 4, what is the value of b?
    11·1 answer
  • In a​ one-way ANOVA, what does it mean to reject the statement in the null hypothesis if three treatment groups are being​ compa
    10·1 answer
  • there are 5 cups of oat meal in a container. stella eats 1/3 cup of the oat meal every day for breakfast. in how many days will
    11·2 answers
  • Determine whether the system is consistent, inconsistent, or dependent.
    8·1 answer
  • B/8=56 what is b i am doing a late math paper can someone help me fast?
    5·2 answers
  • Marc puts 28 liters of water into a tub and 6 liters of water into a bucket. Then, he pours both containers into a tank.
    10·2 answers
  • Determine the domain and range of the function f(x) = 23/1082
    11·1 answer
  • Show all your work?<br><br><br>and please help me out ASAP!!​
    11·1 answer
  • If you translate the cubic parent function, F(x) = x3, down 2 units, what is the
    6·1 answer
  • Please help me statistic and probability​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!