1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
2 years ago
7

A 5-pound bag of flour costs $9.60. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
Fofino [41]2 years ago
8 0

Answer:

A 5-pound of flour costs $4.80. For this bag of flour, what is the cost of flour per ounce? (1 pound = 16 ounces) a. $0.06.

Step-by-step explanation:

Angelina_Jolie [31]2 years ago
4 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

In each pound there are 16 ounces. We can divide $9.60 by 5 to get the cost of one pound of flour, and then divide the result of that by 16 to get the price of flour by the ounce.

$9.60 can be converted to 960 cents to make it easier to divide.

960 ÷ 5 = 192

192 ÷ 16 = 12

You might be interested in
Can someone really help me with this and more questions like this
AlekseyPX

Answer: I think its D

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is sin 7pi/4? I'm currently taking a tirg course and need help
qaws [65]
To ease the understanding, let's write it in degrees and not in Radian:

Formula of conversion: Degree°/180 = Radian/π

Convert 7π/4 in degrees: = (7x180)/4 = 315°

This angle is in the IV th Quadrant of the UNIT circle. So you can write 315° or - 45° .

sin(7π/4) = sin(315°) = sin( - 45°) = - sin(45°) = - (√2)/2
5 0
2 years ago
Two airlines each made 30 flights. The dot plots shown compare
Gnoma [55]

Answer: Airline P since the median is lower and the SDR is lower

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
At the last basketball game ,12 out of the first 48 people who entered the stands were wearing a coat. if this sample is represe
erma4kov [3.2K]

Answer: attending the game

Step-by-step explanation:

Given: 12 out of the first 48 people who entered the stands were wearing a coat.

That means, Proportion of people wearing coat = \dfrac{12}{48}=\dfrac{1}{4}  (People wearing coat divided by Total people)

Total people in the sample attending the game= 200

Number of people wearing a coat = 200\times\dfrac14

=50

Hence, 50 people are wearing a coat.

6 0
2 years ago
Just please help I don’t know
natali 33 [55]
The data is a positive correlation
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The complement of a 35 angle is an with a measure of ?<br> A)55<br> B)35<br> C)145<br> D)65
    10·1 answer
  • Someone please help me with this... the picture on the bottom is the second part that’s why it looks so weird but I’ll mark as b
    6·1 answer
  • The temperature is - 2 degrees * C . the temperature rises by 15°Cwhat is the new temperature?
    14·2 answers
  • What is a fractional and decimal equivalent of 9/20
    13·2 answers
  • What is the degree of the polynomial f(x) defined below?<br> f(x) = 4x – 8x4
    9·1 answer
  • 3m + p divided by 3; when m= 1; and p=6
    7·2 answers
  • What is the slope of the line?
    15·2 answers
  • Please help!
    14·1 answer
  • Thanks you to those who have been helping me with my math homework much appreciation have these points as gratitude!
    9·2 answers
  • Would you use SSS or SAS to prove the triangles​ congruent? If there is not enough information to prove the triangles by SSS or​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!