1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
musickatia [10]
3 years ago
14

HELP PLZ HOW DO U DO THIS

Mathematics
1 answer:
Ne4ueva [31]3 years ago
7 0
Hey there! :D

There is an additional charge for each topping. 

$16= 1-topping pizza with basic charge. 

$20= 3-topping pizza with basic charge. 

The difference is:

20-16= 4 (the difference between the one topping and three topping pizza)

4/2=2 <== the price for each topping (divide the difference of toppings)

So, 16-2= 14 <== basic charge. 

Price for 5-topping pizza:

14 (basic charge)+ 2(5)
14+10
24

The 5-topping pizza is $24 dollars.

I hope this helps!
~kaikers
You might be interested in
Plz help me illl give brainlist 5.0 and thanks plz help rn !!!
hjlf

Answer:

4+4+1

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
(x,5), (-3,6); slope = -1
anyanavicka [17]

Answer:

what exactly is the question to the problem ? it looks like it's already solved ? are you suppose to find something or ?

5 0
3 years ago
Identify and interpret (explain) one other point on the graph.?
Elanso [62]

Answer:

can i getttt a pictture

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Increase 250ml by 86%
Alexandra [31]
250=100%
25=10%
12.5=5%
2.5=1%
25*8=200(80%)
12.5+2.5=15(6%)
200+12=215(86%)
250+200=450(186%)
so 450ml is your answer
Hope this helped :)
6 0
3 years ago
Which of the following is the solution to the differentiable equation dy/dx=4x/y, where Y(2)=-2
aliya0001 [1]

First we'll substitute \frac{dy}{dx} with y'

y'=\frac{4x}{y}

Then we can separate this.

yy'=4x

Then we'll solve this.

yy'=4x: \frac{y^2}{2}=2x^2+c_1

\frac{y^2}{2}=2x^2-6

y=2\sqrt{x^2-3},y=-2\sqrt{x^2-3}

Then we'll plug in to find the extraneous solutions (if any)

y=-2\sqrt{x^2-3}

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Round .0196 to thousandths
    11·1 answer
  • Maggie brought $29.00 to the art supply store. She bought a brush, a sketchbook, and a paint set. The brush was 1 3 as much as t
    5·1 answer
  • Graph the six terms of a finite sequence where a1= -10 and d=3
    14·1 answer
  • The sum of corresponding angles is always 180 true or false
    13·2 answers
  • If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?
    10·1 answer
  • Hi can you help with some ratio and proportion questions​
    5·1 answer
  • 10
    8·2 answers
  • The morning temperature is -15° by the afternoon the temperature rises by 20° right in addition expression for the afternoon tem
    14·1 answer
  • Which graph represents a function
    7·1 answer
  • Can someone help me with this question? Thank you!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!