1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
3 years ago
7

Why is 6/11=x/33 not a proportion

Mathematics
1 answer:
sertanlavr [38]3 years ago
6 0

6/11=x/33 is not a proportion because they aren't equal to each other.

You might be interested in
Solve the equation 6/5y-10=-4<br> X=
defon

6/5y-10=-4

move -10 to the other side

sign changes from -10 to 10

6/5y-10+10= -4+10

6/5y= 6

Mutiply by 5/6 for both sides

6/5(5/6)y=6(5/6)

Cross out 6/5 and 5/6 , divide by 5 and 6 then becomes y

Cross out 5 and 6 on the right side

x= 5

Answer : x= 5

3 0
3 years ago
Will Mark Brainliest ! Please Answer Quickly!!!!!!!!!!!! 18+pts!!
arlik [135]

I'm pretty sure the answers are correct because on the question it says for every 8ft is one inch

7 0
3 years ago
leonhard wants to place a triangular-based cabinet in the corner of his rectangle-shaped living room. the triangular base has a
Georgia [21]
The answer is x =  \frac{-7+ \sqrt{193} }{4}.

There is very similar question on Brainly, in which dimensions of the living room are given (20 feet, 30 feet).
So, knowing this, we first need to calculate how much 6% of the living room is.
The area of the living room is 600 square feet, since it is rectangle-shaped:
P = a * b = 200 feet * 30 feet = 600 square feet.

6% of 600 square feet is 36 square feet:
600 square feet : 100% = A : 6%
A = 600 * 6 / 100 = 36 square feet

The area of the triangular-based cabinet (A) is A = \frac{a*h}{2}, where a is the base, and h is the height of the triangle.
It is given:
A = 36
a = 2x + 3
h = 3x + 6

Now, let's implement this to the formula A =  \frac{a*h}{2}:
36 =  \frac{(2x+3)(3x+6)}{2}
⇒ 36*2=6 x^{2} +12x+9x+18
72=6 x^{2} +21x+18

Let's both sides divide by 3:
24=2 x^{2} +7x+6
⇒ 2 x^{2} +7x-18=0

This is the quadratic formula (a x^{2} +bx+c=0) for which
x =  \frac{-b+\sqrt{b^{2} -4ac} }{2a} or
<span>x = \frac{-b-\sqrt{b^{2} -4ac} }{2a}.
</span>We will use only <span>x = \frac{-b+\sqrt{b^{2} -4ac} }{2a}, because the length cannot have negative value.</span>


<span>From the equation 2 x^{2} +7x-18=0, we know that
</span>a = 2
b = 7
c = -18

Thus, <span> x = \frac{-7+ \sqrt{193} }{4}:
</span>x= \frac{-b+ \sqrt{ b^{2} -4ac} }{2a} = \frac{-7+ \sqrt{ (7)^{2} -4*2*(-18)} }{2*2} = \frac{-7+ \sqrt{49+144} }{4} = \frac{-7+ \sqrt{193} }{4}

4 0
3 years ago
Factorise 3ab²+15a²b³+21a³b²​
evablogger [386]

Given:

The expression is

3ab^2+15a^2b^3+21a^3b^2

To find:

The factor form of the given expression.

Solution:

We have,

3ab^2+15a^2b^3+21a^3b^2

Taking out the common factors, we get

3ab^2(1+5ab+7a^2)

It is clear that (1+5ab+7a^2) cannot be factories further.

Therefore, the factorized form of the given expression is 3ab^2(1+5ab+7a^2).

5 0
3 years ago
A basketball player makes 80% of his free throws. we set him on the line of free-throw and informed him to shoot free throws unt
tankabanditka [31]
It will be 41% in approximate:

.8*.8*.8*.8=.4096 or 41%
4 0
4 years ago
Other questions:
  • $5000 principal earning 5% compound annually after 4 years
    5·2 answers
  • (Please help? I'm getting really confused on these...) Kevin wants to make a mixture that is 50% lemon juice and 50% lime juice.
    5·1 answer
  • In the cafeteria, 100 milk cartons were put out for breakfast. At the end of breakfast, 27 remained. 1.What is the ratio of milk
    8·1 answer
  • 60. A wheel of radius 8 inches is rotating 15°/s. What is
    12·1 answer
  • Ava buys a used car that costs $6,700.00. She trades in her old car for $3,995.00. How much does she pay in cash for the car?
    11·1 answer
  • Luis is doing his math homework. He has 30 problems in all. After an hour, he only has 1/6 of those problems left. How many prob
    6·2 answers
  • 30 Points ill mark brainiest, please help.
    6·2 answers
  • I need help ASAP !!!! Please
    11·1 answer
  • At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
    13·1 answer
  • Write the next three terms of the arithmetic sequence.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!