Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
56:42 (i hope this is right)
Step-by-step explanation:
I divided 56 and 4 which makes 14. Then I multiplied 14 and 3 to get 42. So 56 by 42.
The answer is 9.37 when it is rounded up.
if i helped can i get a brainiest answer please
Set up and solve an equation:
3(90-x) = (180-x). Then 270 - 3x = 180 - x, or 270 - 180 = 2x.
90 = 2x, so x = 45 deg.
Is this true? 3(90-45) = (180-45)? If so, x = 45 degrees is correct.