1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
3 years ago
7

Moses and Marvin buys a package of 8 pens for 4.00.Moses wants 5 and Marvin wants 3 how much should each student pay?

Mathematics
1 answer:
Arturiano [62]3 years ago
8 0

Answer: Moses pays $2.50, and Marvin pays $1.50.


Step-by-step explanation: To solve this question, you have to find the unit rate.

8 pens for $4

4/8= 0.5/1

So, one pen is equal to 50¢.

Then, you just have to multiply how many pens each one buys by the price of one pen.

0.5*5=2.5

0.5*3=1.5

When you add them together, you come up with the amount the question have in the beginning.

2.5+1.5= 4

To conclude, Moses pays $2.50, and Marvin pays $1.50.


You might be interested in
Show how to solve the problem 378 x 6 using place value with regrouping. Explain how you knew when to regroup.
KIM [24]

<u>Answer</u>

2,268


<u>Explanation</u>

<u> </u>

<u>By grouping 378 ca</u>n be written as,

378 = 300 + 70 + 8

6× 378 = 6 × (300 + 70 + 8)

             = (6×300) + (6×70) + (6×8)

             = 1800 +  420 + 48

              = 2,268

8 0
2 years ago
What value of k makes the equation true? (5a^2 b^3)(6a^k b)=30a^6 b^4
Ratling [72]

we are given

(5a^2 b^3)(6a^k b)=30a^6 b^4

Firstly, we will simplify left side

and then we can solve for k

Left side is

(5a^2 b^3)(6a^k b)

we can arrange like terms

(5a^2 6a^k)(b^3 b)

(5\times 6 a^2a^k)(b^3 b)

(30 a^2a^k)(b^3 b^1)

now, we can use property of exponent

a^m \times a^n=a^{m+n}

(30 a^{2+k})(b^{3+1})

30a^{2+k}b^{4}

now, we can equate it with right side

and we get

30a^{2+k}b^{4}=30a^6 b^4

We can see that both sides have 30 , a and b

and they are equal

so, exponent of a must also be equal

2+k=6

now, we can solve for k

2+k-2=6-2

k=4................Answer


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph uses percentages to describe data?<br><br> bar<br> circle<br> line
zysi [14]

Answer:

Circle

Step-by-step explanation:

can anybody answer my most recent question please!!!

5 0
2 years ago
Automobile fuel efficiency is often measured in miles that the car can be driven per gallon of fuel (mpg). Heavier cars tend to
Maksim231197 [3]

Answer:

Correct option: A. Weight.

Step-by-step explanation:

In regression analysis there are two kinds of variables: Explanatory and Response variable.

The explanatory variable are used to predict the changes in the response variable. They are also known as independent or predictor variable.

The response variable are observed for any changes caused by the explanatory variable. They are also known as the dependent or experimental variable.

In this case it is provided that heavier cars have lower fuel efficiencies.

It implies that there is linear inverse relationship between the variables weight of the car and fuel efficiency.

The response variable is the fuel efficiency and the explanatory variable is the weight of the car. Since the weight of the car is used to determine the fuel efficiency.

Thus, the explanatory variable is the weight of the car.

4 0
3 years ago
A student uses four different tape-measures to estimate the length of a ruler manufactured to be exactly 1 foot long. Which meas
Scrat [10]
B) 12 inches would be the most accurate measurement. 

Since the ruler is exactly 1 foot long, the most accurate measurement is 12 inches. 12.005 is a tempting answer, since it is the most specific/exact, but 12 inches is the most accurate, since this is equal to exactly one foot.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the measure of ∠A and ∠C?
    7·2 answers
  • 2x + y -z=9<br> -x + 6y + 2z =- 17<br> 5x + 7y +z = 4
    8·1 answer
  • What is 48+60 using distributive property
    5·2 answers
  • 48:11<br> Which graphed matches the equation + 6 =<br> - «+4)?
    11·1 answer
  • I need help please i really need help
    14·1 answer
  • a triangle has a perimeter of 49 inches. the medium side is 7 more than the short side, and the longest side is 5 times the leng
    10·2 answers
  • Barry owns a home with a value of $170,000. He owes $4,400 on his car, which is valued at $11,500. He has $9,500 in student loan
    14·1 answer
  • When solving -1/8(x+35)=-7 , what is the correct sequence of operations
    7·2 answers
  • According to Masterfoods, the company that manufactures M&amp;M’s, 12% of peanut M&amp;M’s are brown, 15% are yellow, 12% are re
    8·1 answer
  • Susan's art class is 8 hours long. How long is her class in minutes?​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!