1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
3 years ago
13

2+2 write near doubles for double facts. Write the sum

Mathematics
1 answer:
ohaa [14]3 years ago
3 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

When you have two items and you add two more your answer will be four because you add all of them together and your answer is 4

You might be interested in
Which postulate can be used to prove JLK and MKL are congruent if JK and LM are congruent and parallel.
Wewaii [24]

If 2 parallel lines are cut by a transversal, then alternate interior angles are congruent.

:)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify (3x − 5) − (4x + 6).
irinina [24]

(3x − 5) − (4x + 6)

Pretend that there is a 1 in front of the first bracket.

Pretend that there is a -1 in front of the second bracket.

Multiply the first bracket by 1

(1)(3x)=3x, (1)(-5)=-5

Multiply the second bracket by -1

(-1)(4)=-4, (-1)(6)=-6

3x-5-4x-6

3x-4x-5-6 ( combine like terms)

-x-11

Answer: -x-11 or -11-x

3 0
3 years ago
a cake divided into 10 equal slices.kim ate 3/5 of 1/2 of cake. what part of the whole cake did kim ate? ​
joja [24]

Answer:

3/10 of the whole cake

Step-by-step explanation:

When you divide a cake in halve you get 5 pieces on each side, if Kim ate 3/5 of 1/2 of the cake, then she ate 3 pieces, so she ate 3/10 of the cake, and other way to figure this out is multiplying the two fractions, 3/5 x 1/2 = 3/10

8 0
3 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
Please.<br>solve the system of equations
Talja [164]

Solve for the first variable in one of the equations, then substitute the result into the other equation.

Point Form: (3,2)

Equation form:

x = 3

y = 2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equation for: melissa has 6 times as many quarters as Michelle. Together they have 896 quarters. How many quarters, q,
    6·1 answer
  • A rocking horse has a weight limit of 60 pounds .What weight is 95 percent of the limit?
    7·2 answers
  • If you have 8 cups of punch &amp; 15% sorbet in it how many cups of sorbet do you use
    7·1 answer
  • The length of a rectangular board is 10 cm longer than its width. The width of the board is 26 cm. The board is cut into 9 equal
    5·1 answer
  • 11 kl = _____ l<br><br> 1.1<br> 110<br> 1,100<br> 11,000
    14·2 answers
  • For my brother please!
    5·1 answer
  • 4. A recipe says that 2 3/5 cups of flour are needed to make 1 batch of biscuits. How many cups of flour are needed to make 2 ba
    13·1 answer
  • Stephanie is going to paint the walls and ceiling of her bedroom. Her room is 18 feet long, 17 feet wide and 9 feet high.
    8·1 answer
  • 4. What is the domain? Explain. ​
    6·1 answer
  • Show how to add 2 1/2+ 4/5 using the number line below
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!