Answer
89.6
Step-by-step explanation:
Each foot of rope weighs 3.2 so then mutiplied 3.2 by 28 and got that
You haven't shared a fraction. Please do that next time.
I checked and have found that 0.045 repeating over the 4 and 5 is equivalent to 1/22. Try dividing 1 by 22 to verify this.
So I infer that the fraction you haven't yet shared is 1/22.
The answer will be
-1.8h=-7.2-8.1
h=-15.3/-1.8
h=8.5
-6a+10=-4a-16
-6a+26=-4a
26=2a
A=13
Hello,
You have 7 balloons and in total, they cost 9.1. dollars. To find the unit price per balloon simply divide 9.1. by 7.
You'll get 1.3, OR 1.30.
To check your answer simply use inverse operations. Multiply 7 by 1.3 or 1.30 (it doesn't matter); you'll end up with the starting value 9.1.
Thus, the unit price per balloon is $1.30.
Faith xoxo