1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa05 [86]
3 years ago
14

Which of the following is the volume of a square pyramid with a base of 6 in and a height of 7 in?

Mathematics
1 answer:
Karolina [17]3 years ago
3 0
Volume = 1/3*a^2*h
So, V = (36*7)/3
          = 84
You might be interested in
Which is a possible expression for the series <br> -6-12-24-48-96-192
iren [92.7K]

Answer:

Math is confusing

Step-by-step explanation:

LOL

4 0
3 years ago
How many students do not like any of the three fruits?<br>16<br>17<br>19<br>25​
alexdok [17]

Answer:

  • D. 25

Step-by-step explanation:

Total students = 90

<u>Students who like at least one of the fruit:</u>

  • 20 + 16 + 8 + 4 + 5 + 10 + 2 = 66

<u>Number of students do not like any of the fruits:</u>

  • 90 - 65 = 25
4 0
2 years ago
Madaline wants to plant some spices in a cube-shaped planter box. If one edge of the box mcasures 7 inches, how much soil will b
Shkiper50 [21]

Answer:

B

Step-by-step explanation: B is the only reasonable answer

8 0
2 years ago
which kind of proof requires you to prove that all but one of a set of possible alternatives are false? a. direct proof. b. elem
Olenka [21]

will I think it is A.direct proof. plz tell me if I am right


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I hope y’all can help me(sorry for the bad pic)
34kurt

Answer:

function

Step-by-step explanation:

it doesnt touch two times so its a function.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Plot the data for the functions f(x) and g(x) on a grid
    9·1 answer
  • a truck filled with a load of peanuts drives onto an 80-ft long ramp at a peanut factory. the front end of th ramp raised 30 deg
    5·2 answers
  • Someone friend me please
    7·2 answers
  • The product of w and 5 is less than 20.
    6·1 answer
  • DESPERATE PLEASE ANSWER FAST
    13·1 answer
  • I need to find the measure
    8·1 answer
  • PLEASE EXPLAIN HOW DO THISSS
    15·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Each letter in this equation represents a unique digit. If U stands for 8 and the
    14·1 answer
  • Answer the following.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!