1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
3 years ago
15

A person runs 1 4 of a mile in 1 32 of an hour. Compute the unit rate by setting up a complex fraction and simplifying.

Mathematics
2 answers:
ycow [4]3 years ago
6 0
1/4 mile in 1/32 hr
unit rate would be x miles in 1 hour.
A complex fraction is a fraction that has a fraction in the numerator OR denominator OR both.


(1/4) / (1/32) =(1/4) * (32/1) = 8 miles in 1 hour
AnnyKZ [126]3 years ago
4 0

Answer:

8 miles per hour

Step-by-step explanation:

Given that a person runs a distance of  1/ 4 of a mile in 1/ 32 of an hour.

We have to compute the unit rate by setting up a complex fraction and simplifying

Let us find distance travelled in one hour.

\frac{1}{32} hour  .... \frac{1}{4} miles\\1 hour                  ... \frac{1}{4} /\frac{1}{32}\\=\frac{32}{4} =8mph

i.e. unit rate is he travels in one hour 8 miles.

Unit rate is normally for a single unit and other unit is left correspondingly

Here hour or time is made as unit i.e. one hour and distance travelled in one hour is calculated as 8 miles per hour.

You might be interested in
A researcher investigates whether there is a relationship between hours of sleep and memory for photographs. The researcher assi
ehidna [41]

Answer:

It is the experimental condition.

Step-by-step explanation:

In the experiment given in the question, the amount of sleep is the independent variable and the number of photographs they remember is the dependent variable because it depends on the amount of sleep.

The 8 hours of sleep, which creates the difference in the experiment between the control group and the test group, is the experimental condition.

The experimental condition is the variable that is changed to let the researcher observe the effects on the dependent variable.

I hope this answer helps.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the solutions to the equation below.
Volgvan

Answer:

A and C

Step-by-step explanation:

Move all terms to the left side and set equal to zero. Then set each factor equal to zero

4 0
3 years ago
Meghan uses of pedometer two find how many steps she takes each school day. she took 32,410 steps over the course of five days.
LUCKY_DIMON [66]
Rounded, the answer would be 2.86.

5 0
3 years ago
In a seafood stew, Erin wants to use lobster, crab, and shrimp. She wants one part lobster, two parts crab, and three parts shri
alukav5142 [94]

Answer:

Answer: (B) 3

Step-by-step explanation:

20x + 15(2x) + 10(3x) = 40

20x + 30x + 30x = 40

80x = 40

x = 40/80

x = 1/2

Find the amount of lobster

Lobster = x = 1/2 pound

Find the amount of crab:

Crab = 2x = 2(1/2) = 1 pound

Find the amount of Shrimp:

Shrimp = 3x = 3(1/2) = 3/2 pounds

Find the total pounds of seafood:

Total = 1/2 + 1 + 3/2 = 3 pounds

Answer: (B) 3

6 0
3 years ago
Please show the work as well 5TH GRADE MATH
Liono4ka [1.6K]

Answer:

9450 {m}^{3}

Step-by-step explanation:

<em><u>Given</u></em><em><u> </u></em><em><u>,</u></em>

Length of the tank = 27m

Width of the tank = 35m

Depth of the tank = 10m

<em><u>Therefore</u></em><em><u>, </u></em>

Volume of the tank = <em>Length</em><em> </em><em>×</em><em> </em><em>Width</em><em> </em><em>×</em><em> </em><em>Depth</em>

= 27m × 35m × 10m

= 9450 {m}^{3} (ans)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the lines shown below are parallel. if the green line has a slope of -4, what is the slope of the red line
    11·2 answers
  • The time it takes to set up a circus tent varies inversely with the number E of elephants used. If 4 elephants can set up a tent
    11·1 answer
  • (8,1) and (x,3) The pair of points is on the graph of an inverse variation. Find the missing value.
    5·1 answer
  • 27 vector mechanics for engineers volume 11 answer
    8·1 answer
  • A researcher drilled a hole in a die and filled it with a lead​ weight, then proceeded to roll it 209 times. The observed freque
    8·1 answer
  • Find the sum of the mixed number 4 7/8 + 7 5/8
    9·1 answer
  • 5. Bob the Burrito is tumbling down a mountain, If Bob is going 20 m/s for 45 seconds
    5·1 answer
  • Marcus bought a rug for a hallway. The rug measures 0.5 meter by 2.5 meters. Which is the area of the rug?
    7·1 answer
  • A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?
    12·1 answer
  • In which Quadrant are both cos and sin negative?<br> he
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!