Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
7x4= 28
8x7= 56
simplify: 28/56=1/2
In the given question the most important part is convert ounce to pound and then the problem becomes easy. We already know
1 ounce = 0.0625 pounds
Then
24 ounce = 0.0625 * 24 pounds
= 1.5 pounds
Now let us focus on the problem in hand and the information's that are already given in the question.
The cost per pound of the sandwich sold by Deli = 6.40
Then
The cost of 1.5 pound of sandwich sold by Deli = 6.40 * 1.5
= 9.60
So the cost of 24 ounces of spread is 9.60.
Answer:
i thinks the answer is the fourth, which an= 3-2(n-1)
Answer:
Y=0.35x+18.99
Step-by-step explanation:
Y = total cost
X = number of letters
Answer:
20 pencils
Step-by-step explanation:
4 pens (4) = 16 pens
5 pencils (4) = 20 pencils
This works because 4/5 and 16/20 are the same ratio, 16/20 isn't simplified..