1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inga [223]
3 years ago
8

Please help me solve this!!!!!

Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]3 years ago
8 0

Answer

Burger meal = $8 and Hot dog meal = $6

Step-by-step explanation:

Let's use "x" to represent burger meals and "y" to represent hot dog meals.

Garcia family:

3x + 4y = $48

Baker family:

6x + 2y = $60

We have to first compare both families' and then eliminate one of our common variables, either the "x" or "y".

3x + 4y = $48

6x + 2y = $60

Let's eliminate "x". To do this we can multiply "3x" by "-2" to get "-6x". This will cancel out "6x":

-2 (3x + 4y = $48) ...our new equation would be....

-6x - 8y = -$96

Now to add our two families' equations together...

-6x - 8y = -$96

+

6x + 2y = $60

=

- 6y = -$36

Divide both sides by "-6" to get "y" by itself.

y = $6

We now know the value of "y" <em>or </em>one hot dog meal. Next, we want to solve for "x", our variable for the hamburger meal... We will plug in our y value to help us...

3x + 4(6) = $48

3x + 24 = $48

We want to get our x by itself. First, we can subtract 24 from each side.

3x = $24

Then we will divided both sides by 3 to get x alone.

x = $8

To check our work we can plug in our values for both "x" and "y" to see if they add up to $48 and $60:

3(8) + 4(6) = $48

24 + 24 = $48

and...

6(8) + 2(6) = $60

48 + 12 = $60

You might be interested in
The surface area of a cube is 6 square centimeters. What is its volume, in cubic<br> centimeters?
Elenna [48]

Answer:

1 cubic centimeter is the volume

Step-by-step explanation:

the surface area is 6

6 = 6a^2

1 = a^2

1 = a

L  * W * H = ?

1 x 1 x 1 = 1

1 is the volume

have a good day!

3 0
3 years ago
Alicia is writing the program for a video game. For one part of the game she uses the rule to move points on the screen.
lianna [129]
I'm doing the same test... though my inputs are (-6,0) and (3, -4)
8 0
3 years ago
Which of the following is a list of all the possible outcomes with 2 or 3 heads?
Galina-37 [17]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP!!!
Goshia [24]
The first and last choices are the only ones whose angles total 180 degrees, so they're the only possible triangles.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The questions is above ⤴​
    13·1 answer
  • What are the exact values of the six trigonometric functions for -7pi/6 radians?
    12·2 answers
  • Describe how you would Use the distributive property to simplify 39 * 5
    11·2 answers
  • The universal gas law, pV = nRT, describes the relationship among the pressure, volume, and temperature of a gas. p = pressure V
    7·2 answers
  • Which of these is a square number 4 x 10^5 9 x 10^4 4 x 10^3 9 x 10^3
    11·1 answer
  • Please answer quickly
    13·1 answer
  • The domain of F(x)=log[b]x is the set of all real numbers. True or false?
    5·1 answer
  • Which of these relations is a function?
    12·1 answer
  • Combining like terms: 6(7-3y)+6(y+1)<br>I NEED HELP ILL GIVE U ALL MY POINTS!!<br>​
    15·2 answers
  • Write a letter to your friend in another school telling him or her about your plans for an excursion and inviting him or her to
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!