the answer is option e. *answer needs to be 20 characters long this should do :)
Answer:
area of the base triangle divided by two
Step-by-step explanation:
idk that's what Alexa said, sorry if it's wrong
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
41 Fahrenheit is 5 Celsius