1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
10

Mr. Mandel gave his class 12 minutes to read. 5 1/2 pages in that time. At what rate, in pages per hour, did Claire read?

Mathematics
1 answer:
Eva8 [605]3 years ago
8 0
5 1/2 pages in 12 minutes.
11/2 pages in 12 minutes 

How many pages in an hour?
well, an hour has 60 minutes

Let's write a proportion
11/2 / 12 = x/60
cross multiply
(11/2 * 60) = 12x
330 = 12x
divide both sides by 12
27.5 or 27 1/2 = x

27.5 pages per hour.

Hope this helps
You might be interested in
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
Trava [24]

Answer:

$17.22 per foot

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.

310/18= 17.22222

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
(a^2- 8a- 26) / (a + 2) simplified
inn [45]

Answer:

a-10 - 6/a+2

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
DESPERATELY NEED HELP ON THIS PLEASE! X(
katen-ka-za [31]
35.1 is the answer to this question
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help with this question
egoroff_w [7]
M = (t+1)/(t-3)
m(t-3) = t+1
mt-3m = t+1
(m-1)t = 3m+1
t = (3m+1)/(m-1)
4 0
3 years ago
Which is equivalent to 3.25%?
Ratling [72]

Answer:

The first choice.

Step-by-step explanation:

hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the T-table below to determine 3 solutions to this equation: y = 2x
    11·1 answer
  • A park measures 85.5 square yards. A family rents 3/10 of that area to host a birthday party. How large is the area that the fam
    13·2 answers
  • D=?g/mL v=950mL m=95g
    8·1 answer
  • Someone please help me with this !
    7·2 answers
  • Some YRDSB schools are lucky to have access to a track.
    10·1 answer
  • Triangle congruence... SAS SSS AAS ASA pls explain why
    15·1 answer
  • What is 8993838383 x 4?
    15·1 answer
  • A Family purchased tickets to the movies in spent a total of $40.75. The family purchase five tickets there was a $.90 processi
    12·1 answer
  • Approximately how many times greater is
    7·2 answers
  • How many solutions does this system have?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!