1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
8

4friends shared a pitcher of juice 6/24 2/16 5/16 4/32 which 2 would have drank 1/4 of the juice

Mathematics
1 answer:
Annette [7]3 years ago
3 0
6/24 and 5/16 are the two friends who would have drank 1/4 of the juice.
You might be interested in
Grace wants to participate in a dance recital. She
kondaur [170]

Answer:

She must attend 6 or more classes in order to be in the recital

Step-by-step explanation:

must attend > .15(40)

must attend > 6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me please math is hard
Luda [366]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

The volume of a 3d rectangular prism is the length*width*height

Therefore your answer is:

3.5*8*0.5 = 14

7 0
3 years ago
0.5 gallons plus 0.5 gallons plus 2 gallons plus 1gallon basicly i need to know how to add gallons.
gulaghasi [49]

Answer: 5 gallons

Step-by-step explanation: the gallons are in decimal points. 1/2 + 1/2 + 2 + 1 = 5. the .05 and 1/2 are the same thing. the .5 + .5 equals 1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the quadratic formula to find the solutions for..<br> y = 2x^2 - 9x + 5.
Yakvenalex [24]

Answer: x=\frac{9}{4}-\frac{\sqrt{41} }{4}  \\x=\frac{9}{4}+\frac{\sqrt{41} }{4}

Step-by-step explanation:

2x^2-9x+5

a=2

b=-9

c=5

x=\frac{-b\frac{+}{}\sqrt{b^2-4ac}  }{2a}

x=\frac{-(-9)\frac{+}{}\sqrt{(-9)^2-4(2)(5)}  }{2(2)}

x=\frac{9\frac{+}{}\sqrt{81-40}  }{4}

x=\frac{9\frac{+}{}\sqrt{41}  }{4}

x=\frac{9}{4}-\frac{\sqrt{41} }{4}  \\x=\frac{9}{4}+\frac{\sqrt{41} }{4}

4 0
2 years ago
Which is the better buy on apples?
lesantik [10]

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A rectangular vegetable garden will have a width that is 3 feet less than the length, and an area of 54 square feet. If x repres
    5·1 answer
  • Write the equation of a quadratic function with roots at 1 and 5 and a vertex at (3,-2)
    5·1 answer
  • Toms age minus bobs age is 2 bobs age is 82 less than three times toms age how old is Tom and bob
    10·1 answer
  • PLEASE I NEED HELP ON THIS!!! 29 POINTS!!
    7·1 answer
  • 10x + 3y= 19<br> Y=2x + 5 <br> Substitution Method <br> I need x and y axis
    9·1 answer
  • Cuánto es (-12) - 21 = <br>Explicación del pq da a ese resultado, por favor.​
    8·2 answers
  • (4,1) &amp; (6, 7)<br> Write the equation in point slope form
    8·2 answers
  • 2 + 2 x 0<br><br> Anyone wanna join my pad✨let ?
    10·1 answer
  • Read the following statements:
    7·2 answers
  • Solve pls brainliest
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!