1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
11

Mary went to 2 baseball games this year she went to 5 games last year how many baseball games did Mary go to in total ​

Mathematics
2 answers:
Natali [406]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

She went to 7 Baseball games altogether

Inessa05 [86]3 years ago
3 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Simplify the expression <br>(2x-6) - (4x+4)​
ollegr [7]

Answer:

-2x - 10

Step-by-step explanation:

(2x-6) - (4x+4)​    multiply (4x+4)​  by -1   -1(4x + 4) = -4x - 4

2x - 6 - 4x - 4  Re-arrange

2x - 4x - 6 - 4

-2x - 10

5 0
3 years ago
Find the missing angle:
sergey [27]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

Going from left to right

We need to find the angle from the first triangle

The sum of the angles of a triangle is 180

80+25+x = 180

Combine like terms

105+ x = 180

Subtract 105 from each side

105-105+x = 180-105

x = 75

Then we have 3 angles that make a straight line and a straight line is 180

x + 50 + y = 180

75+ 50 + y = 180

Combine like terms

125 + y = 180

Subtract 125 from each side

125-125+y = 180-125

y = 55

We now have the triangle on the right

The angles add to 180

55+85+ ? = 180

Combine like terms

140+ ? = 180

Subtract 140 from each side

140+?  - 140 = 180-140

? = 40

4 0
3 years ago
the difference of two number is 28 if the larger number is three time of the smaller find the number​
Elza [17]

Set up an equation:

3x - x = 28

Simplify:

2x = 28

Divide both sides by 2

X = 14

3(14) = 42

The numbers are 42 and 14

5 0
3 years ago
Solve for W<br> -3W +27 = 6
vfiekz [6]

Answer:

the answer will be 7 w = 7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Macy drew a rectangle that is 9 inches long and has an area of 45 square inches. What is the width of Macy's rectangle?
    9·1 answer
  • Write the following proportion:<br> 8 is to 64 as 2 is to X
    11·2 answers
  • You have found the following ages (in years) of all 5 zebras at your local zoo: 8, 11, 17, 7, 19? What is the standard deviation
    15·2 answers
  • A light bulb manufacturing machine produces 72 light bulbs per minute. How much time would it take to make 5400 light bulbs?
    6·1 answer
  • Please help me out! I have lots of work to do and if you help it will relieve the stress.
    5·1 answer
  • A sailboat’s sail has three sides that are all the same length. Each side measures x−10 units. The sail’s perimeter is 63 units.
    8·1 answer
  • the length of a rectangle is 5 minutes longer than its with if the perimeter of the rectangle must be at least 34 units what are
    14·1 answer
  • The total number of students in the eighth grade is 9 more
    5·1 answer
  • What is the value of x
    5·1 answer
  • Complete the table for the value of each digit in 123.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!