Answer:
Materials quantity variance = $1,750(U)
Explanation:
Standard quantity(SQ) = $2.5 * 6600 = 16500 Kg
Standard Price( SP) = $5
Actual quantity(AQ) = 16,850 Kg
Actual Price( AP) = $90,720 / 18,900 kg = $4.8
Materials quantity variance = SP * (SQ - AQ)
Materials quantity variance = 5 * ( 16500 - 16,850 )
Materials quantity variance = 5 * (350)
Materials quantity variance = $1,750(U)
Answer:
C the Ecenomy has been well for while and is
at its highest piont of the cycle
Explanation:
hope it helps
Answer: $40
Explanation:
Selling price can be calculated through the contribution margin equation;
Contribution margin = (Selling Price - Variable cost) / Selling Price
Contribution margin = Fixed costs/break-even point
= 660,000/1,100,000
= 60%
60% = (Selling Price - 16) / Selling Price
Selling price * 60% = Selling price - 16
16 = Selling price - (0.6 * selling price)
16 = Selling price * 40%
16/40% = Selling price
Selling price = $40
Answer:
The current share price if the required return on this stock is 16 percent is $50.
Explanation:
price = dividend next year /(required rate of return - growth rate)
= 6/(16% - 4%)
= 50
Therefore, The current share price if the required return on this stock is 16 percent is $50.
Answer:
me its amazing wonderful delightful and miraculous.