1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
3 years ago
12

. Suppose that a car dealer has a local monopoly selling Volvos. It pays w to Volvo for each car that it sells, and charges each

customer p. The demand curve that the dealer faces is best described by the linear function Q = 30 – p, where the price is in units of thousands of dollars. Suppose that the dealer has no other marginal costs of retailing, so the marginal cost of selling a car is simply the wholesale price w. a. What is the profit-maximizing price for the dealer to set? At this price, how many Volvos will the dealer sell? (Hint: Your answers here will be a function of the wholesale price.)
Business
1 answer:
kicyunya [14]3 years ago
6 0

Answer:

The dealer will sell 15 Volvos

Explanation:

Consider the following formulas to calculate the Q of which optimize the exercise.

Profit = Q*p

Profit = (30-q)*q

Profit = 30q - q^2

Differentiating with respect to q, we get

30-2q = 0

2q = 30

q=15

The dealer will sell 15 Volvos

You might be interested in
Degregorio Corporation makes a product that uses a material with the following direct material standards: Standard quantity 2.5
nydimaria [60]

Answer:

Materials quantity variance = $1,750(U)

Explanation:

Standard quantity(SQ) = $2.5 * 6600 = 16500 Kg

Standard Price( SP) = $5  

Actual quantity(AQ) = 16,850 Kg  

Actual Price( AP) = $90,720 / 18,900 kg = $4.8

Materials quantity variance = SP * (SQ - AQ)  

Materials quantity variance = 5 * ( 16500 - 16,850 )

Materials quantity variance = 5 * (350)

Materials quantity variance = $1,750(U)

7 0
3 years ago
What does the business cycle shown on this graph suggest about the condition of the economy at point A?
miv72 [106K]

Answer:

C the Ecenomy has been well for while and is

at its highest piont of the cycle

Explanation:

hope it helps

8 0
2 years ago
Compute the selling price if variable costs are ​$16 per unit. Determine the formula used to calculate the selling price.
dezoksy [38]

Answer: $40

Explanation:

Selling price can be calculated through the contribution margin equation;

Contribution margin = (Selling Price - Variable cost) / Selling Price

Contribution margin = Fixed costs/break-even point

= 660,000/1,100,000

= 60%

60% = (Selling Price - 16) / Selling Price

Selling price * 60% = Selling price - 16

16 = Selling price - (0.6 * selling price)

16 = Selling price * 40%

16/40% = Selling price

Selling price = $40

3 0
2 years ago
Hi-Tek plans to pay a $6 per share dividend one year from today, and will increase the dividend by 4 percent per year forever. W
Lunna [17]

Answer:

The current share price if the required return on this stock is 16 percent is $50.

Explanation:

price = dividend next year /(required rate of return - growth rate)

         = 6/(16% - 4%)

         = 50

Therefore, The current share price if the required return on this stock is 16 percent is $50.

5 0
3 years ago
Who LIkes MY Pfp?? <br> Also Free PTs<br> Luv YAll
Anton [14]

Answer:

me its amazing wonderful delightful and miraculous.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An increase in the money supply shifts the ______ curve to the right, and the aggregate demand curve
    10·1 answer
  • A high-profile consulting company chooses its new entry-level employees from a pool of recent college graduates using a five-ste
    12·1 answer
  • The president of a growing engineering firm wishes to give each of 20 employees a holiday bonus. how much needs to be deposited
    5·1 answer
  • The weekly gathering of friends and family in an Iranian-American home, where rituals, food, and cultural practices from Iran ar
    13·1 answer
  • Prior to June 30, a company has never had any treasury stock transactions. A company repurchased 100 shares of its common stock
    8·2 answers
  • A North Face retail store in Chicago sells 500 jackets each month. Each jacket costs the store $100 and the company has an annua
    7·1 answer
  • What is the best example of a short-run adjustment?
    7·2 answers
  • Pharoah Company had the following two transactions related to its delivery truck. 1. Paid $280 for an oil change. 2. Paid $600 t
    7·1 answer
  • 1] Using the business idea shown in the extract, discuss in a practical way, how FIVE (5) different techniques of
    8·1 answer
  • Which applicants would be best qualified for the jobs based on educational level?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!