1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
3 years ago
5

Golf balls come in a variety of packages. A particular brand of golf ball comes in a package of 12 golf balls and a package of 1

8 golf balls. The package with 12 golf balls costs $4.47, and the package with 18 golf balls costs $14.46. What is the better deal? What is the unit price of the better deal?
Mathematics
2 answers:
lesya692 [45]3 years ago
5 0

Answer: The better deal is the package of 18, which has a unit price of $1.25 per ball.

I hope this helps!


Step-by-step explanation:

The unit price is $2.69 per ball for the package of 12.

The unit price is $1.25 per ball for the package of 18.


LiRa [457]3 years ago
3 0

Answer:


Step-by-step explanation:

We want $/ball, not balls/$

$4.47 / (12 balls) = $0.3725 / ball

$14.46 / (18 balls) = $0.8033 / ball

The 12 pack is the lowest cost per ball, and so is the better deal.

The unit price is $0.3725 per ball.

You might be interested in
rice that costs $480 which is for 8 members is used 20 days. What is the cost of rice which is required for 12 members for 15 da
Ber [7]

Answer:

$540

Step-by-step explanation:

1 member 1 day :$480/80/20 = $3

12 members 15 day = $3 * 12 * 15 = $540

Hope this helps!!!

5 0
2 years ago
Jake received a student loan for $12,000. He plans on paying off the loan and five years. At the end of five years, Jake will pa
Nady [450]
8000 dollars is the answer I think it is
4 0
3 years ago
Find the mean of the data set: 8, 6, 4.
White raven [17]
Mean = Sum / number

Mean = (8 + 6 +4) / 3

           =  18 / 3

           = 6

Mean = 6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the graph down below.<br><br><br> ty :P
Lisa [10]

Answer:

-4/6, or -2/3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The snooze buttonon your alarm clock activates the alarm every 5 minutes. The snooze button on your cell phone activates the ala
Tomtit [17]

Answer: 7:35 a. M

Step-by-step explanation:

Given that:

Snooze on alarm = 5 minutes

Snooze on cellphone = 7 minutes

If both activates at 7:00 a. M

Time at which both will activate again ;

Obtain the Lowest Common Multiple of 5 and 7

_5 __|5 ___|7

_7__ |1 ___|7

____ |1 ___| 1

Lowest common multiple = (5 * 7) = 35

Hence, both alarms will sound together again after 35 minutes = 7:00a.m + 35 minutes = 7:35 A. M

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the quadratic formula to find all degree solutions and θ if 0° ≤ θ &lt; 360°. Use a calculator to approximate all answers to
    9·1 answer
  • 100 POINTS PLEASE PLEASE HELP I NEED THE ANSWER ASAPP ;(
    13·2 answers
  • In a class, every student knows French or German (or both). 15 students know French, and 17 students know German.
    8·2 answers
  • I don't understand this Geometry question. Can someone help, please?
    11·1 answer
  • 1. How many total students were surveyed?
    13·1 answer
  • Question 12
    8·1 answer
  • Please tell me how to do this, I'll mark brainliest if you do
    12·2 answers
  • Ashley will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $44 and costs an a
    8·1 answer
  • Find the domain and range of the graph
    14·1 answer
  • Which equation is correct?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!