Answer:
a
Step-by-step explanation:
add all together
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.
The answer to this question is C I just worked it out on paper using a calculator
3574 it’s the number of books each kids has
1 drink 2/3 oj
12 drinks x
X= 2/3 • 12
X=24/3
X= 8 orange juice bottles
1 drink 1/4 pj
12 drinks X
X=12•1/4
X=12/4
X= 3 pineapple bottles