1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
3 years ago
7

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaa hi plz help me

Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
5 0

Answer:

36

Step-by-step explanation:

Easy math all you have to do is look at he problem

You might be interested in
I just need help with b and c
My name is Ann [436]

Answer:

B. Carl yearns more per hour

C. put line through points (1,15) and 3,45) on graph and you will have Carl's earnings per hr.

Step-by-step explanation:

Louis earns 12$ per hr (y=12x)

Carl yearns 15$ per hr (y=15x)

to find what carl yearns hourly you divide 45 by 3 which is 15.

(Explaination of answer for question b)

C isnt hard once you find y=15x.

8 0
3 years ago
Help plz need asap!!
Otrada [13]
For the first question, x = 4
6 0
3 years ago
The value of X in the figure ABCD witch is a rhombus
NeX [460]

Answer:

  x = 10°

Step-by-step explanation:

The diagonals of a rhombus divide the figure into congruent right triangles. That means the two marked acute angles are complementary.

__

<h3>solve for x</h3>

Complementary angles total 90°, so the relation we can use to find x is ...

  (3x -13) +(8x -7) = 90

  11x = 110 . . . . . . . . . add 20

  x = 10 . . . . . . . . . divide by the coefficient of x

The value of x is 10°.

5 0
2 years ago
Write the following ratio using two other notations. 7 to 6
trasher [3.6K]
7:6 and 7/6. hope this helps.
3 0
2 years ago
Need help with this..
SashulF [63]

Answer:75+5.5x equal or greater than 130

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 42 sixth-grade students and 60 fifth-grade students participating in an event. The students will be put into groups am
    11·1 answer
  • Solve for y in the equation 4y+15=-5y+9<br> a)-6<br> b) -2/3<br> c)2/3<br> d)6
    14·2 answers
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • What to right on this word problem
    6·1 answer
  • Blaine exchanges $100 for yen before going to Japan. If each U.S. dollar is worth 88.353 yen,how many yen should Blaine receive?
    10·1 answer
  • SOLVE 3(2 x-1)= 4 X+2
    5·1 answer
  • 70% of 17 is what number?
    14·2 answers
  • If the number of bacteria in a colony doubles every 70 hours and there is currently a population of 5 bacteria, what will the po
    6·1 answer
  • NEED HELP NOW !!!!!!! The ratio of teachers to students on a field trip to the art museum is supposed to be 1 : 5. Which group d
    7·2 answers
  • What is the quotient of 9.75÷1.3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!