1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
6

A company has a beginning inventory of​ $50,000 and purchases during the year of​ $150,000. The beginning inventory consists of​

3,000 units and​ 8,000 units were purchased during the year.​ 3,780 units remain in ending inventory. The cost of the ending inventory using the average minus cost method will​ be: (Round any intermediary calculations to two decimal places and your final answer to the nearest​ dollar.)
Business
1 answer:
myrzilka [38]3 years ago
8 0

Answer: $66,938

Explanation: The beginning inventory is calculated thus:

$50,000 / 3000 units = $16.67

while the purchases during the period is:

$150,000 / 8000 units = $18.75

Ending inventory value using average minus cost method is thus:

Ending inventory= 3,780

Average cost = $16.67+18.75= $35.42

Cost of ending inventory = $35.42/2=17.71

Ending inventory cost = $17.71 * 3,780=66,938

You might be interested in
A company estimates its sales at 200,000 units in the first quarter and that sales will increase by 20,000 units each quarter ov
WARRIOR [948]

Answer:

The correct answer is A.

Explanation:

Giving the following information:

A company estimates its sales at 200,000 units in the first quarter and that sales will increase by 20,000 units each quarter over the year.

They have, and desire, a 25% ending inventory of finished goods.

Production required for the third quarter:

Sales= 200,000 + 40,000= 240,000

Ending inventory desired= 260,000*0.25= 65,000

Beginning inventory= (240,000*0.25)= (60,000)

Total= 245,000

7 0
3 years ago
Find the amount of interest earned by a deposit of $2450 for 6.5 years at 5.25% compounded
Serggg [28]

Answer:

$3443.86

Explanation:

a=p(1+r/n)^nt

a=2450(1+.0525/12)^12*6.5

3443.86

4 0
3 years ago
Say the average increase in pay for non-union workers in 2011 is 2% across the U.S. If a workers' union successfully negotiates
4vir4ik [10]

Answer:

cut back the expansion of labor as a trade off between higher salaries but fewer workers.

Explanation:

If the employer believes that he is paying above average wages, he will try to reduce labor costs. Since unions are specially good in preventing massive layoffs, the other alternative left for the employer is to not hire new employees, or reduce the number of new employees that he expected to hire.

6 0
3 years ago
What are the four components used to calculate Gross Domestic Product
sesenic [268]
<span>Personal consumption expenditures.Investment.Net exports.Government expenditure.</span>
3 0
3 years ago
Grays Company has inventory of 16 units at a cost of $11 each on August 1. On August 3, it purchased 26 units at $10 each. 18 un
Lelechka [254]

Answer:

Cost of goods sold is $196

Explanation:

Using FIFO inventory sold are valued at the price of the most earliest stock in inventory.

The 16 units would be valued at $11 per one while the remaining 2 units would be valued at price of the purchase made on August 3 which cost $10 each

costs of goods sold=($11*16)+($10*2)

                                =$176+$20=$196

The costs of goods sold would be $196 if FIFO method of inventory valuation is used

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which describes a type of tax that funds city programs?
    7·1 answer
  • A[n] _____________ contract is one that contains all the legal elements of a contract.formalapprovedvalidvoidableexecuted
    5·1 answer
  • Problem 18-7A Break-even analysis with composite units LO P4 Patriot Co. manufactures and sells three products: red, white, and
    5·1 answer
  • When people are injured in a car accident, they need an auto insurance representative to help them
    12·2 answers
  • Jason and his sister sara have weekly chores. jason helps his father mow the lawn and takes out the garbage. his sister helps th
    10·1 answer
  • Emma is a marketing manager at a multinational corporation. She gets anxious when her job gets stressful, and she tends to get a
    13·2 answers
  • Which PESTEL factors are the most salient for the electric vehicle segment of the car industry? Do you see a future for electric
    13·1 answer
  • A branding strategy in which a firm markets some products under its own name and other products under the name of a reseller bec
    9·1 answer
  • Company Z has sales of $3,000,000, net income of $600,000, total assets of $1,000,000 and 800,000 shares of common stock outstan
    7·1 answer
  • Dressing a grinding wheel is defined as
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!