1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
3 years ago
10

+ 3. -5y- 10=-60 Solve the equation for -5y- 10=-60

Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]3 years ago
6 0

Answer:

y=10

Step-by-step explanation:

you first add 10 to both sides

the bring down the -5y

thr divide it -50 with -5

You might be interested in
Help!!! Here is a screenshot of the problem.
siniylev [52]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
There are 640 apples in the box if 20% of apples are found to be rotten . How many are good apples ?​
Whitepunk [10]
640x.2=128
640-128=512
6 0
2 years ago
Sophie can type 128 words in 3 minutes. How many minutes will it take her to type 576 words?​
Andrej [43]
Let’s first find the rate that she types at in wok.
128/3 = 42+2/3 words per minute.
Now divide 576 by the rate.
576/42.666= 13.5 minutes
7 0
2 years ago
Mrs. Owens was making Thanksgiving dinner for 10
saul85 [17]

Well if she is making dinner for 10 people and each person want 2 pieces then you need to multiple 10 x 2 = 20. So she is going to need to make 20 pieces.

If each of her pumpkin pies only has 8 pieces then she is going to have to make 3 pies.

3 pies x 8 pieces = 24 pieces of pumpkin pie. So she has to make 3 pies because she needs 20 pieces since everyone wants 2.

In conclusion Mrs. Owens has to make 3 pies and she is going to have 4 pieces left over.

7 0
3 years ago
What are some advantages of different ways to solve an equation?
german

Answer:

Step-by-step explanation:

Use math-way go quick and easy answers without step by step explanations, and use math-soup-calculator for step by step explanation

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a plane, if one of two parallel lines is _____ to another line, the other of the two lines is perpendicular to that line.
    14·2 answers
  • the towns of jackson,bellevue,salem,and denton lie along a highway,in the order listed . the destance from jackson to salem is 8
    15·1 answer
  • PLEASE HELP I GIVE THANKS
    14·1 answer
  • Smith chose the underlined words for a reason. What
    13·1 answer
  • What would the answer be
    7·1 answer
  • Each week, Joey gets paid $10 plus $2 for each chore he does. His sister Julie gets paid $5 plus $3 per chore.
    11·2 answers
  • $4.25 for 64 fluid ounces .<br><br> What is the unit rate
    6·2 answers
  • Rebekah is one out of 200 students who likes<br> broccoli. What percent is this?
    7·2 answers
  • 400 people were surveyed about their eye color. 8% of the people surveyed have green eyes. how many people had green eyes​
    12·1 answer
  • Rosa saved $100 to spend on vacation. For the first 3 days of her vacation she spent $20 each day then for the next 2 days, afte
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!