1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tigry1 [53]
3 years ago
12

Fan can clean the garage in 3 hours, but it takes Angie 4 hours to do the same. How long would it take for them to clean the gar

age if they worked together?
Mathematics
1 answer:
kupik [55]3 years ago
6 0

Answer:

1 5/7 hours.

Step-by-step explanation:

1/3+1/4 = 7/12

1/7/12= 1.714 hrs

You might be interested in
If |x| = 2 does X = 2 or x = -2? What is the solution to x = -2?
Effectus [21]
Both solutions are x<span> = 2 and x = -2 are correct

because
</span>when x = 2 ,  |2| = 2
and 
<span>when x = -2, |-2| = 2

hope it helps</span>
7 0
3 years ago
Mylo started making this graph to relate the number of hours he works with the amount of money he is paid. A point representing
Mashutka [201]

Answer:

Its B

Step-by-step explanation:

Trust me

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bag contains three yellow tickets numbered on to three. The bag also contains four green tickets numbered one to four. What is
Lelechka [254]

Answer:

6/7

Step-by-step explanation:

P(yellow or even) = 3/7 + 3/7  =  6/7

3 0
3 years ago
Sarah is redecorating her bedroom and wants to pack away some picture frames. She is using a box that has measurements of 7 1/2
stepan [7]

Answer:

A. 71/2 = 35.5 + 32/3= 10.7 + 41/4= 10.3

35.5 + 10.7 + 10.3 = 56.5

B. 21÷2 = 10.5

56.5 ÷ 10.5 = 5.380952381

5 pictures frames

7 0
3 years ago
A 2-cup bottle of glass cleaner costs $9.12. What is the price per fluid ounce
likoan [24]

Answer:

$0.57

Step-by-step explanation:

In one cup there are eight fluid ounces

To find the cost per fluid ounce all you have to do is divide the price by how many ounces]

To find ounces= 2x8=16

To find price per ounce 9.12/16= .57

5 0
2 years ago
Other questions:
  • each classroom in willett hall will hold 34 students.There are 4 floors with 6 classroom on each floor. How many students can be
    13·2 answers
  • SOLVE: 6^3x+2 = 4^x-5
    15·1 answer
  • How many days are in 56 years and show work take a pic or on type
    10·2 answers
  • If y varies inversely as the square of x, and y= 1/8 when x=1, find y when x=5
    8·2 answers
  • Given a circle with radius of 2, which is the degree measure of an arc whose length is 1/2 ?
    5·1 answer
  • Can you please answer this question?
    14·2 answers
  • What is the value of the expression below when y = 8 , y^2 - y - 2 ? Please answer !!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!
    5·2 answers
  • Help please let me know if I’m wrong or right pls!!!!
    14·1 answer
  • Match the table to show whether each function is even, odd, or neither.
    13·1 answer
  • 9) Write an expression which represents the **sum** of (7x-5y) and (-8x-8y) in<br> simplest terms
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!