X/2-15=-7
x-30=-14
x=-14+30
x=16
X(x + 2) = 120sq units
<span>Set it equal to 0 </span>
<span>x^2 + 2x - 120 = 0 </span>
<span>factor </span>
<span>(x + 12)(x - 10) </span>
<span>For the shorter side: </span>
<span>x - 10 = 0 </span>
<span>x = 10 </span>
<span>Now that you have x, solve for the longer side which we said was represented by </span>
<span>x + 2 </span>
<span>10 + 2 = 12 </span>
<span>Proof </span>
<span>A = L x W </span>
<span>120 = 10 x 12 </span>
<span>120 = 120 </span>
<span>true </span>
<span>Our length is 12 and our width is 10</span>
Answer:
The first option.
Because we're solving for the price of each gallon, x will represent the cost of each gallon. Since 8.4 is the total amount of gallons, multiply 8.4 and x to get $23.94. Solve for x by dividing 23.94 to get $2.85 per gallon. To check this, substitute 2.85 for x into the equation: 8.4 (2.85) = 23.94