1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
9

PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION FOR HOMEWORK!!!!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
kobusy [5.1K]3 years ago
5 0
Angle min is 130 degrees
MA_775_DIABLO [31]3 years ago
4 0

Answer:

<u>Angle MON is equal to 130 degrees.</u>

Step-by-step explanation:

We are told LON is 180 degrees.

Angles LOM and MON are supplementary meaning they add to 180 degrees.

Using this information we know 12x+120=180.

We can use the subtractive property of equality to subtract 120 from both sides.

Do thins we get 12x=60.

Using the division property of equality we can divide both sides by 12 to get x=5.

We can then use the substitution property of equality to get MNO=8(5)+90.

<u>We can then simplify to get MNO=130.</u>

You might be interested in
A line is defined by the equation y = 2/3 x - 6 The line passes through a point whose y-coordinate is 0. What is the x-coordinat
Iteru [2.4K]

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

Use the equation of the line, and let y = 0. Then solve for x.

y = 2/3 x - 6

Let y = 0:

0 = 2/3 x - 6

Add 6 to both sides.

6 = 2/3 x

Multiply both sides by 3/2.

3/2 * 6 = x

x = 9

8 0
3 years ago
SOLVE
Ber [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Numer 1:  The answer to this problem is 4 pounds

Numer 2: 13 cups

Explanation:

Four jars of sauce with 26 oz would be a total of 104 ounces

4 x 26 = 104

1 cup contains 8 ounces.

104 oz x \frac{1cps}{8oz}=13 cups

Numer 3: Since,  1 quartz = 33.307 ounces ( approx )

⇒ 3 quartz  = 99.921 ounces

If the total number of players = 16,

And, the given fluid is divided equally among these players,

Then the total quantity of fluid each player get

\frac{toral quality od drink }{ total players}

=\frac{99.921}{16}

=6.24505625= 6.245

Hence, each player will get around 6.245 ounces of the drink.

Number 4:

36 inches or 3 feet is the correct answer

Number 5 ;

The correct answer for the question that is being presented above is this one: "10 pounds." An office supply company is shipping a case of wooden pencils to a store. There are 64 boxes of pencils in the case. If each box of pencils weighs 2.5 ounces, then...

There are:  

64 boxes of pencils

1 box weighs 2.5 ounces

Find its total weight in pounds.

1 ounce = 0.0625 pounds

64 boxes * 2.5 ounces = 160 ounces

160 ounces * 0.0625 pounds/1 oz = 10 pounds.

The 64 boxes of pencils weigh 10 pounds.

8 0
3 years ago
Double the number 12 three times
natali 33 [55]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

12+12+12=12x3= 36

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Exemplos de problemas com porcentagem (resolvido)
Marizza181 [45]
12 de 24 seria

12÷24 = 0.5
0.5=
50% entonces 12 de 24 es 50%

igual con 18 de 20

18÷20= 0.9
0.9=
90% entonces 18 de 20 es 90%
5 0
2 years ago
2x-18=8x <br><br> Algebra homework questions
r-ruslan [8.4K]

Answer: x=-3

Step-by-step explanation:

2x-18=8x

-2x. -2x.

-18=6x

-18/6=6x/6

-3=x

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 5 cups of water for every 2 cups of cornmeal one sys using 3 cups of water i will need 1 and 1/5 is that correct
    10·1 answer
  • Find the surface area.<br> 7 cm<br> 7 cm<br> 15 cm<br> 7 cm
    11·1 answer
  • Which set of numbers is correctly ordered from greatest to least?
    10·2 answers
  • Solve the equation square root of x plus three plus four equals five for the variable. Show each step of your solution process
    7·2 answers
  • Use the discriminant to determine the nature of the roots of the following equation.
    10·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • Use the distributive property to simplify this expression for a parentheses 4(12 + 5)​
    12·1 answer
  • F(x) = 2x2 + 12x + 1<br> Determine the vertex
    13·1 answer
  • I really need help asapppppp
    12·2 answers
  • Andy took a total of 30 quizzes over the course of 6 weeks. After attending 8 weeks of school this quarter, how many quizzes wil
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!