1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivahew [28]
3 years ago
9

Whitney has a total of 30 cupcakes for her guests. the function rule, 30 ÷ x where x is the number of guests, can be used to fin

d the number of cupcakes per guest. Make a table of values that shows the number of cupcakes each guest will get if there are 6,10, or 15 guests then graph the function
Mathematics
1 answer:
GREYUIT [131]3 years ago
5 0
10 because 30 divided by 3 it will equal 10
You might be interested in
If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint
Kaylis [27]

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

1.24/2=0.62

1 gallon- 4 pint

0.5 gallon- 2 pint

5 0
3 years ago
Express 9/41 as a decimal.
GenaCL600 [577]
0.2195 hope this helps

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There was a bowl with 120 candies in it. Billy, Bob and Buck found the bowl. Billy ate 2/12 of the candies, Bob ate 3/12 and Buc
blagie [28]

Answer:

20 candies left.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
David bought a bag of candy that contains 300 pieces. He wants to split the bag among his 21 students. How many pieces of candy
solmaris [256]

Answer:

each student will receive 14 pieces of candy and that leaves 6 pieces for himself.

 14*21=294

294+6=300

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Study the diagram
ss7ja [257]

Answer: enlargement

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP!! 15 POINTS  Evaluate the expression when a = 4. 2a^3 A. 14 B. 24 C. 128 D. 512
    13·2 answers
  • The Russo-Japanese War was a conflict between Russia and Japan that started in the year 1904. Let x represent any year. Write an
    14·1 answer
  • would someone be able to explain to me how to solve these problems? I don't need the solutions, I just need an explanation. I ne
    8·1 answer
  • Plato Necessities produces camera cases. they have found that the cost, c (x), of making x camera cases is a quadratic function
    9·1 answer
  • A multiplication problem is provided as a string using the format 'x times y'. Create a function called MultiplyString to extrac
    14·1 answer
  • Answer this question please. I need help!!☺️
    9·1 answer
  • Answer and working out please!
    6·1 answer
  • The ages of the winners of a cycling tournament are approximately bell-shaped. The mean age is 27.2 years, with a standard devia
    10·1 answer
  • How to find the area of a capital 'L' shaped shape?
    14·1 answer
  • Will give brainliest no files plz
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!