1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
HACTEHA [7]
3 years ago
9

If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint

Mathematics
1 answer:
Kaylis [27]3 years ago
5 0

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

1.24/2=0.62

1 gallon- 4 pint

0.5 gallon- 2 pint

You might be interested in
Solve 8(3x-4)=4x-2. Help
FinnZ [79.3K]
X = 3/2

<em><u>I hope this could help!</u></em>
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
How many full 4 2/3 in. Sheets can be cut from 22 1/6 in. Stick
Stolb23 [73]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Because i divided 4 2/3 by 22 1/6 = 4.75 and for full sheets it would be 4

Hope This Helped

5 0
2 years ago
A student took a 20 question test. 16 of the questions were correct. What percent of the questions did the student get correct?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

80%

Step-by-step explanation:

16/20 = 0.80

80%

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6x 4y y 5 -2 3x 6 how can I solve this
WITCHER [35]

Answer:

Look below at the image I have provided for you <3

Step-by-step explanation:

I hope this helps!

5 0
3 years ago
A question "I" made.
Lina20 [59]

Answer:

41.67%

Step-by-step explanation:

:)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Give 9.7814 correct to the nearest whole number
    9·1 answer
  • 754.30-440.80= what percent
    8·1 answer
  • What is the volume of this stack of blocks if each block measures 1 centimeter on each side ?
    12·1 answer
  • Three boxes are stacked one on top of other.one box is 5 feet 10 inches tall and one is 6 feet 9 inches tall how high is the sta
    13·2 answers
  • Three students earned 48.76 at the bake sale the students split the earnings evenly how much did
    14·1 answer
  • Can you please help me and I will give you Brainliest.​
    7·2 answers
  • Mr. Singleton wants to buy a new television. The regular price is $999. The store is offering a 25% discount and a sales tax of
    14·1 answer
  • A two-factor study with 3 levels of factor A and 3 levels of factor B uses a separate sample of 10 participants in each treatmen
    11·1 answer
  • Pratibha spends 5 3/4 hours in school. He spends 4 1/4 hours for classes and 3/4 hours for lunch break. She spends the remaining
    11·1 answer
  • Can some one help me please
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!