Answer:
$4.50
Step-by-step explanation:
We must find the unit rate.
Unit rate equals: 1 apple for 50 cents.
.5 multiplied by 9 is 4.5
y = 7/6.....................
Halving-reduce by half or think what is fifty% of the number or divide by two
doubling-add the number you got to the same number or multiply by two
Halving Ex.:6/2=3
Doubling ex.: 9+9=18 or 6*2=12
That is called the dependent variable. It depends upon the value of the independent variable.
f(x)=y
So we can see by inspection that the dependent variable y value depends upon the input value of the independent variable x
Any questions please feel free to ask. Thanks
Answer:
The answer is 6 units! Have a nice day! :D
Step-by-step explanation: