1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara [203]
3 years ago
15

Sean is helping his dad build a tiled walkway in their backyard. The walkway will be 60 feet long and 2 feet wide. The local har

dware store sells tiles which are 2 by 2 feet and come in boxes of 6.
How many boxes of tiles do they need?
Mathematics
2 answers:
aev [14]3 years ago
7 0

If the tiles are 2ft wide and the walkway is 2ft wide, then
the walkway is just a string of single tiles.

The walkway is 60ft long, so it needs

                     (60ft) / (2 ft/tile)) = 30 tiles.

They come in boxes of 6, so you need

                      (30 tiles) / (6 tiles/box) = 5 boxes.

Better get one more box, in case you break a few tiles.

Natalija [7]3 years ago
4 0
Length of the walkway that needs to be tiled = 60 feet
Width of the walkway that needs to be tiled = 2 feet.
Then
Area of the walkway that needs to be tiled = Length * Breadth
                                                                    = 60 * 2 square feet
                                                                    = 120 square feet
Now
Length of the tiles sold by the local store = 2 feet
Width of the tiles sold by the local store = 2 feet
Area covered by the tiles sold by the local store = 2 * 2 feet
                                                                              = 4 square feet
Number of tiles in a box = 6
Then
Total area covered by a box of tile = (6 * 2) square feet
                                                        = 12 square feet
 Then
The number of boxes required by Sean = (120/12)
                                                                = 10
So 10 boxes of tiles are needed by Sean and his father.
You might be interested in
At the market, 8 apples cost $4.How much do 9 apples cost?
lesya692 [45]

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

We must find the unit rate.

Unit rate equals: 1 apple for 50 cents.

.5 multiplied by 9 is 4.5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3/4y=7/8 answer for what is y
ANTONII [103]

y = 7/6.....................

5 0
3 years ago
What is the halving and doubling strategy
malfutka [58]
Halving-reduce by half or think what is fifty% of the number or divide by two
doubling-add the number you got to the same number or multiply by two

Halving Ex.:6/2=3

Doubling ex.: 9+9=18 or 6*2=12
6 0
3 years ago
The variable in a relation who’s value depends on the value of the independent variable is called what?
Viefleur [7K]
That is called the dependent variable. It depends upon the value of the independent variable.

f(x)=y

So we can see by inspection that the dependent variable y value depends upon the input value of the independent variable x

Any questions please feel free to ask. Thanks
3 0
3 years ago
Line segment SU is dilated to create S'U' using the dilation rule DQ,2.5. What is the distance, x, between points U' and U?
hodyreva [135]

Answer:

The answer is 6 units! Have a nice day! :D

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 15. Show, using a numerical example, that the expressions (x+2) and x² + 4 are not equivalent.
    11·1 answer
  • In Ms. Perron’s class, 75% of the students are boys. There are 18 boys in the class. What is the total number of students in Ms.
    8·1 answer
  • One brand of coffee is packaged in cylinders where the height is equal to the radius, r. The volume of the package, in cubic cen
    6·1 answer
  • What is the perimeter of the Pentagon
    8·2 answers
  • Which expression is equivalent to StartFraction 7 Superscript 5 Over 7 squared EndFraction?
    9·2 answers
  • 2.75+0.10d=6.85<br> What is the answer
    14·1 answer
  • Carrie recorded the temperature outside her school at the same time each day for four days. On Monday, the temperature was 11 de
    12·1 answer
  • PLZ HELP ME DUE RIGHT NOW
    13·1 answer
  • a chocolate bar is broken into 12 equal pieces. samra ate 1/4 and shanie ate 1/4 of thr chocolate. how much of the chocolate bar
    13·2 answers
  • Please help me with this question​<br>please do fast
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!