1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
4 years ago
12

What is the answer for these problems?

Mathematics
1 answer:
givi [52]4 years ago
5 0
A. 16^{5} 

C. 4^{5}

i don't know b. tho
You might be interested in
2*10^3 in scientific notation
Natali5045456 [20]
2000, you just need to put three zeros at the end of the number.
7 0
4 years ago
Ansley wants to drink at least 64 ounces of water per day, but no more than 72 ounces. How many ounces of water per day might sh
Tema [17]
64,65,66,67,68,69,70,71,72
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara bought a 20 ounces jar of strawberry jam for $4 what is the unit price
snow_tiger [21]

Answer: Unit price = 0.2 per ounce

Step-by-step explanation:

What we were given;

Product price = $4

Quantity of product = 20 ounce

To get the unit price of the strawberry jam,

We simply devide the product price by the quantity of the product

Therefore;

Unit price = 4 / 20

Unit price = 0.2 per ounce

6 0
3 years ago
10.
marusya05 [52]

Answer:

<em>The slope of the line</em> 3.

Step-by-step explanation:

The line is going through 3.  Although<em> it is not -3,</em> because if the line is <em>sloping upward from left to right,</em> then the slope is <em>positive (+)</em>. If the line is <em>sloping downward from left to right,</em> the slope is <em>negative (-).</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lucas is solving this problem.
kumpel [21]
I think it's d... ok?
3 0
3 years ago
Other questions:
  • -1.5b = 24 what is the answer to b
    15·2 answers
  • One study on managers’ satisfaction with management tools reveals that 58% of all managers use self-directed work teams as a man
    15·1 answer
  • Log3+logx-log(x+1)=log2
    7·1 answer
  • What is log base3 a/3​
    11·1 answer
  • The tax rate for the town of Stanton is $2.536 per$100. Find Mikes tax bill if his property in Stanton is assessed at $72,000.
    14·1 answer
  • A circle has a circumference of 28.26cm. what is the area of the circle? show work please
    5·1 answer
  • Keri has $30.67. She goes to Target and buys a pack of pencils for $2.38 and an eraser for 56 cents. How much money did Keri spe
    6·1 answer
  • What are the parallel lines and the perpendicular lines
    7·1 answer
  • T/3+9=12 what does this mean in algerba
    5·1 answer
  • Find the slope of the line passing through the points (1, -1) and (4, -2).
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!