1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexandra [31]
3 years ago
6

PLEASE SOMEONE HELP EASY Y6 QUESTION

Mathematics
2 answers:
pshichka [43]3 years ago
8 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

googled it

Debora [2.8K]3 years ago
7 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

Do this using a guess and check, starting with 5.

5 x 5 = 25

25 - 60 wouldn't work

10 x 5 = 50

50 - 60 wouldn't work either

15 x 5 = 75

75 - 60 = 15

Your answer is 15.

You might be interested in
Consider the compound inequality x < 4 and x>a. If a=4 and the compounding word were "or" instead of "and",what would the
FinnZ [79.3K]

Answer:

We have:

x < 4 AND x > a.

if a = 4 and we use an "or" instead of the "and" we have:

x < 4 or x > 4.

This is:

"x is larger than 4 or smaller than 4."

Then the solution of this is all the real numbers except the value x = 4.

The set of solutions can be written as:

{xI x ∈ R  \ [4]}

Where this reads:

"x belongs to the set of the reals minus the number 4".

Or we also could write it as:

x ∈ (-∞, 4) ∪ (4, ∞)

Where we have two open ends in the "4" side, so the value x = 4 does not belong to that set.

4 0
3 years ago
Brainliest* and show work and the answer to number 15
barxatty [35]

Step-by-step explanation:

perimeter of semicircle=πr+2r

\frac{22}{7}  \times 1 + 2 \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: (d = 2r)  \:  \\  \\ 5.14ft \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:

4 0
2 years ago
Shawn will build a rectangular shaped table that will have a length of 6 feet and an area of up to 78 square feet. Which inequal
RSB [31]
It’s A because when you add the anti force to the molecular cause of the yah
7 0
2 years ago
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joanna bought a gallon container of milk at the store what is the volume of the container in cups
Tomtit [17]

Answer:

16 cups.

Step-by-step explanation:

A cup is 8 ounces, and a gallon is 128 ounces.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you do this problem???????????????/
    10·1 answer
  • What's the perimeter and area of this object
    15·1 answer
  • If Camillo goes with the better buy, how much will he pay for the 25 loaves of bread that he needs for the gourmet peanut butter
    11·2 answers
  • (Best answer gets brainliest, Good answers get 5 stars, all answers get thanks.)
    8·2 answers
  • 50 POINTS! :D
    14·1 answer
  • If the diameter of a circle with a circumference of 19.5 inches is reduced by three, what would be the circumference of the new
    9·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points (4,7) and (5,8) ​
    13·1 answer
  • X^2-8x=-15 solve by completing the square
    9·1 answer
  • Evaluate the function<br> Find f(2)<br> f(2) =
    11·1 answer
  • THIS QUESTION IS GOING TO SAVE MY LIFE:
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!