7/4 means you have to do 7 divided 4. You would get 1.75 then you have to do 1.75 times -4. You get -7. -7 is the answer.
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
The space diagonal will have length ...
... d = √(1² +4² +2²) = √(1 +16 +4) = √21
_____
This can be found using the Pythagorean theorem. A drawing can help. Find the length of any face diagonal, then use that length as the leg of a right triangle whose hypotenuse is the space diagonal and whose other leg is the edge length not used in the first calculation.
So get b alone.
A=bh
Divide by h
A/h=b
b is alone
And just to rearrange:
b=A/h
Answer:
x=5, y=3
Step-by-step explanation:
1) x+3y=14,4x+5y=35
2) x+3y=14
3) x=-3y+14
4) 4(-3y+14)+5y=35
5) -12y+56+5y=35
6) -7y+56=35
7) -7y=-21
8) y=3
9) x=-3\times 3+14
10) x=-9+14
11) x=5
finale and last : x=5,y=3 ✅