Answer:
r = 16 units
Step-by-step explanation:
From the figure attached,
AB is the tangent drawn from a point A to the circle C.
BC = r [Radius of the circle]
Length of AC = (18 + r)
AB = 30
By the property of a tangent drawn to a circle,
"Radius of a circle and tangent are perpendicular to each other"
AB ⊥ BC
By applying Pythagoras theorem in ΔABC,
AB² + BC² = AC²
(30)² + r² = (r + 18)²
900 + r² = r² + 36r + 324
36r = 900 - 324
r = 
r = 16 units
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Answer:
281
Step-by-step explanation:
plug y value into expression
86(32) + 25 - 78(32)
pemdas says we must multiply first
2752 + 25 - 2496
2777 - 2496
281
Answer:
52 students were in each bus
Step-by-step explanation:
475-7=468÷9=52 so 52
Answer:
The edge length will be equal to 4 inches.
Step-by-step explanation:
The volume of a cube = s * s * s (in which s represent side of the cube)
V = s * s * s
V = s³
64 = s³
64 = 4³
So edge length of the cube will be 4 inches.