1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
7

The value of y varies directly with x and y = 4.5 when x = 0.5. find y when x = 10

Mathematics
1 answer:
Pepsi [2]3 years ago
3 0
So what you asked this is what I got

x(y) = 4.5

If x= 0.5 then 

0.5(y) = 4.5
y=9

x(y) = 4.5

10(y) = 4.5
y= 0.45



hope this helps :)





You might be interested in
Can 45/9 be simplified?
sergiy2304 [10]

Answer:

yes to 5

Step-by-step explanation:

divide 45 by 9 and u get 5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Abril earned a total of $60 mowing lawns around her neighborhood. she charges $8 an hour and received $20 in tips .use the equat
zmey [24]

Answer:

She spent 5 hours mowing lawns.

Step-by-step explanation:

To solve, we will just use some algebra

8h + 20 = 60 | Subtract 20 from both sides

8h = 40 | Divide both sides by 8

h = 5

We can confirm this by plugging it back into the original formula.

8(5) + 20 = 60

40 + 20 = 60

60 = 60

5 0
3 years ago
How to write 5x+11x using the distributive property
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

the player will win

Step-by-step explanation:

the team wont win

5 0
3 years ago
Which phrase describes an unknown or changeable quantity?
Flura [38]

Answer:

That is a variable.

Step-by-step explanation:

- opposed to a constant which is known and does not change.

3 0
2 years ago
True or False<br><br> All lines are congruent to one another.
Tanya [424]

Answer:

This is false. Lines will be congruent if they have the same length, which is not the case in all situations.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify the expression 4y - 1 - 3y + 2
    9·1 answer
  • Please help with this square problem, the picture is shown.
    8·1 answer
  • 2/x=1/4 help me solve this
    9·2 answers
  • How do you get 2 to 5 in multiplying and dividing​
    7·1 answer
  • Can you guys pls help me with this
    7·2 answers
  • A 9-pack of toaster pastries costs $3.60. What is the unit price?<br> per pastry
    5·1 answer
  • Owen earns $27,980 per year in take-home pay. What is the most money a
    6·1 answer
  • 45/27=x/3 solve for x pls help
    13·2 answers
  • Please solve this geometry equation with the work ! for 40 points and brainliest
    7·1 answer
  • What other angle will be 58 degrees?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!