1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
10

Zaid's Tent Company has total fixed costs of $300,000 per year. The firm's average variable cost is $65 for 10,000 tents. At tha

t level of output, the firm's average total costs equal Group of answer choices $65 $75 $85 $95
Business
1 answer:
Nat2105 [25]3 years ago
7 0

Answer:

$95

Explanation:

average variable cost per unit = $65

average fixed cost per unit = $300,000 / 10,000 = $30

average total cost per unit = $95

Fixed costs do not vary if the production output changes, while variable costs move in the same direction as the production output, e.g. if output increases, variable costs increase as well.

You might be interested in
All of the following statements regarding leases are true except : A. For a capital lease the lessee records the leased item as
faust18 [17]

Answer: B. Capital leases do not transfer ownership of the asset under the lease, but operating leases often do.

Explanation:

When using Capital Leases, the lessee will record the lease as if it were their own asset and as a result will also depreciate it. The lessee will also create a long term liability on their balance sheet for the asset.

Capital leases usually also involve a transfer of ownership to the lessee at the end of the lease term. Operating Leases on the other hand do not have these features. They are more like a rental of an asset and as such are recorded as a rental expense in the books of the lessee. The ownership remains with the lessor in an Operating Lease and the asset will be returned once the lease period is over.

5 0
3 years ago
Inventory records for Dunbar Incorporated revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost Apr. 1 Beginning in
Drupady [299]

Answer:

$816

Explanation:

Calculation for Dunbar Incorporated Ending inventory

Formula for Ending inventory units using FIFO method:

Ending inventory units = Beginning balance + Purchase -sales

Leg plug in the formula

490+410 - 600

= 300units

Calculation for Ending inventory

Ending inventory = 300*2.72

= $816

Therefore the Ending inventory assuming FIFO method is use would be $816

3 0
3 years ago
Commerce Corporation has a high probability of operating at 40,000 activity hours during the upcoming period, and lower probabil
Zepler [3.9K]

Answer:

Total cost= $877,500

Explanation:

<u> First, we need to calculate the unitary variable cost:</u>

Unitary variable cost= 135,000 / 30,000= $4.5

Unitary variable cost= 180,000 / 40,000= $4.5

Unitary variable cost= 225,000 / 50,000= $4.5

<u>Now, the total cost for 35,000 hours:</u>

Total cost= Unitary variable cost*total number of hours + fixed costs

Total cost= 4.5*35,000 + 720,000

Total cost= $877,500

4 0
3 years ago
What is a deficit?
Marizza181 [45]

Explanation:

In any single year, federal government takes in money and spends money, any year in which the government spends more than it takes out it runs a deficit.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why would you use a chart AND data in Excel?
harina [27]

Answer:

a b d

Explanation:

:)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • During the credit crisis of 2008, investors around the world were fearful about the collapse of real estate markets, shaky stock
    13·1 answer
  • The greatest cost of conflict is the lost opportunity to convert a conflict situation to a positive impact. Group of answer choi
    11·1 answer
  • The intentional use of certain tactics to coerce, influence, or change others is known as ____.A. ManipulationB. SelectionC. Tra
    10·1 answer
  • The financial planning life cycle divides an individual's life into three stages. In stage 2, the focus of individual financial
    13·1 answer
  • QUESTION 8 of 10: You have decided to pursue a career in nursing. You are willing to relocate based on salary differences. The s
    9·1 answer
  • Which tool of monetary policy allows the Federal Reserve to decrease the
    12·2 answers
  • Talk about your experience as a leader of a team at school?
    9·2 answers
  • Consulte cinco ejemplos de género dramático​
    13·1 answer
  • To calculate direct materials on the schedule of cost of goods manufactured, add purchases to beginning raw materials inventory
    15·1 answer
  • What item flows from the income statement to the statement of retained​ earnings?.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!