1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dolphi86 [110]
2 years ago
6

Plz help I'll give brainlest!!

Mathematics
1 answer:
Vaselesa [24]2 years ago
7 0
1) Its a cylinder.
2) Its a triangular prism.
You might be interested in
the Marked price of an article is 25% above its cost price when it is sold at a discount of 15% there is a gain of rupees 200 fi
Vitek1552 [10]
The marked price of an article is 25% above its cost price when it is sold at a discount of 15%
7 0
2 years ago
Please help!
svetlana [45]

Answer:

$4,425.7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The length of a rectangle is five centimeters more than twice its width. The perimeter is 100 centimeters. Use Guess and Check t
Nikolay [14]

Guessing and checking isn't the best solution, so I will demonstrate it another way.

Let x be the width. We know that the length is then 2x+5.

So, 2(x+2x+5)=100

3x+5=50

3x=45

So, x=15.

Therefore, the rectangle is 15 centimeters wide.

Guessing and checking could also work. Once you plug in a value, if it is less than 100, than increase you number. The other way works as well.

3 0
2 years ago
Ayúdenme porfavorrrrr
natulia [17]

Answer:

Did 14 & 15

Step-by-step explanation:

I don't understand your language, but I understand the terms. increase your point to 50 and I will solve all

3 0
1 year ago
Simplify the following expression. 8(6x - 7)
lutik1710 [3]
8(6x-7)
Expand it: 8*6 and 8*7 = 48x-56 

This is as low as you can simplify without being able to solve for x :)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • In a geometric sequence, the term a n+1 can be smaller than the term a n
    14·1 answer
  • A 17-inch candle is lit and burns at a constant rate of 1.3 inches per hour. Let t represent the number of hours since the candl
    14·1 answer
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • I NEED HELP FROM MATH WIZZARD​
    15·1 answer
  • Ava has 9 bags. She wan`t to put it in boxes .How many boxes are there.
    14·1 answer
  • The temperature went from -12°F to 18°F. Which of the following expressions could be used to find how much the temperature chang
    7·1 answer
  • This week Jill spent a total of 100 minutes studying this total was 8 more than four times the amount of minutes she studied las
    9·2 answers
  • This right rectangular prism is filled with 1/3-foot unit cubes.
    5·1 answer
  • Help will give Brainly points
    11·1 answer
  • According to the box-and-whisker plot shown above, what are the following:
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!