1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
3 years ago
10

A store is having a sale for 30% off. You want to but a shirt that is originally $37. How much will the shirt cost AFTER they ta

ke the 30% off?
A. $25.90
B. $30
C. $7
D. $11.10
Mathematics
2 answers:
Leokris [45]3 years ago
6 0

Answer:

A. 25.90

Step-by-step explanation:

37 x .3 = 11.1

37 - 11.1 = 25.9

Feel free to let me know if you need more help. :)

musickatia [10]3 years ago
5 0
The answer is A :)
You reach this answer by multiplying 37 by .30
You might be interested in
a hot air balloon goes 350 feet into the air and drifts east 600 feet how far id the balloon from the launch point
Citrus2011 [14]
If you imagine it like the picture below, you could use the pythagorean theorem to solve for x

7 0
3 years ago
Please help!! Will give brainlist is answer right
Drupady [299]

Answer:

  1. A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which is greater 3% or 0.3
Degger [83]
They are both equal. 3% converted to a fraction is .3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help i need this done very soon :
nekit [7.7K]
5x+6=1
X= -1
Because you first subtract the 6 to 1 and that equals -5 than you divide the -5 by 5 and that equals -1.
3 0
3 years ago
The discount price of a pair of shoes is $22. what is the original price
Goshia [24]
The original price is $88.
how I got the answer:
$22 • 100= 2,200
2,000/25= $88

regular shoes cost w/75% off is $66.00
how I got my answer:
$88 • 75% = 6,600
6,600/100 = $66.00
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following best describe perpendicular lines? A.lines that are not in the same plane B. Lines that meet at a 90* ang
    7·1 answer
  • 3 cups of flour is 1 1/2 teaspoon of vanilla how many vanilla is there if there’s 5 cups of flour
    14·1 answer
  • Solve for x<br><br> x² + 10x + 25
    15·2 answers
  • Which of the following is the equation of a line parallel to the line y = 4x + 1, passing throughout the point (5,1)?
    6·1 answer
  • Can someone please explain how to factor 8x + 20?
    12·1 answer
  • The amount time a tub is filling up varies directly to the amount of water in the tub. The tub is filling up at a rate of 6 gall
    5·1 answer
  • Solve the question pls
    5·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $87.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • As she climbs a hill, a cyclist slows down from 25 km/hr to 3 km/hr in 10 seconds. What is her deceleration?
    15·1 answer
  • I NEED HELP FAST! Find the measure of the missing angles.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!