Answer:
YTM = 8.93%
YTC = 8.47%
Explanation:

The first part is the present value of the coupon payment until the bond is called.
The second is the present value of the called amount
P = market price value = 1,200
C = annual coupon payment = 1,000 x 12% 120
C/2 = 60
CP = called value = 1,060
t = time = 6 years

Using Financial calculator we get the YTC
8.467835879%

The first part is the present value of the coupon payment until manurity
The second is the present value of the redeem value at maturity
P = market price value = 1,200
C = coupon payment = 1,000 x 12%/2 = 60
C/2 = 60
F = face value = 1,060
t = time = 10 years
Using Financial calculator we get the YTM
8.9337714%
Answer:
Option (C)
Explanation:
As per the data given in the question,
Price of salt increases by = 25%
Quantity of pepper demanded increases by = 4%
Cross price elasticity = Quantity of demand increases ÷ Price of salt increases
= 4% ÷ 25%
=0.16
Hence Cross-price elasticity of demand between salt and pepper would be positive.
So option (C) is answer
The author used his word choice to darken the tone of this excerpt.
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Answer:
Variable cost per unit= $7.2 per unit
Explanation:
Giving the following information:
Month Total Maintenance Costs Total Machine Hours
January: $2,590 - 330
February: $2,890 - 380
March: $3,490 - 530
April: $4,390 - 660
May: $3,090 - 530
June: $5,470 - 730
To calculate the variable cost under the high-low method, we need to use the following formula:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (5,470 - 2,590) / (730 - 330)
Variable cost per unit= $7.2 per unit