1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
15

There are four steps in solving one’s personal financial challenges

Business
2 answers:
LUCKY_DIMON [66]3 years ago
7 0

1) having a budget

2) a main concern (not buying unnecessary things)

3) long term thinking (avoiding things you may regret later on)

4) allocate money for savings

katrin [286]3 years ago
7 0

Explanation:

Personal financial challenges are the difficulties that a person face to manage his money. A person manages money to save it for the later use in the future. There are many steps involved in solving one's personal financial challenges. They are as follow:

Write down the expenses.

Allocate budgets for your expenses.

Cut down the spending wisely.

Pay attention to discretionary spending.

There are a lot more steps that can solve the personal financial challenges like you should go to the shopping alone, make a list of things you need and buy only those things, try to always shop from sales and offers, always spare an amount to set it aside to be used in case of emergency, spare some amount for saving which is to be used to do some investment, etc.

You might be interested in
Last year Carson Industries issued a 10-year, 12% semiannual coupon bond at its par value of $1,000. Currently, the bond can be
Nataly [62]

Answer:

YTM = 8.93%

YTC = 8.47%

Explanation:

P = \frac{C}{2} \times\frac{1-(1+YTC/2)^{-2t} }{YTC/2} + \frac{CP}{(1+YTC/2)^{2t}}

The first part is the present value of the coupon payment until the bond is called.

The second is the present value of the called amount

P = market price value = 1,200

C = annual coupon payment = 1,000 x 12% 120

C/2 = 60

CP = called value = 1,060

t = time = 6 years

P = 60 \times\frac{1-(1+YTC/2)^{-2\times 6} }{YTC/2} + \frac{1,060}{(1+YTC/2)^{2\times 6}}

Using Financial calculator we get the YTC

8.467835879%

P = 60 \times\frac{1-(1+YTM/2)^{-2\times 10} }{YTM/2} + \frac{1,000}{(1+YTM/2)^{2\times 10}}

The first part is the present value of the coupon payment until manurity

The second is the present value of the redeem value at maturity

P = market price value = 1,200

C = coupon payment = 1,000 x 12%/2 = 60

C/2 = 60

F = face value = 1,060

t = time = 10 years

Using Financial calculator we get the YTM

8.9337714%

4 0
3 years ago
Suppose the price of salt increases by 25 percent​ and, as a​ result, the quantity of pepper demanded​ (holding the price of pep
Lisa [10]

Answer:

Option (C)

Explanation:

As per the data given in the question,

Price of salt increases by = 25%

Quantity of pepper demanded increases by = 4%

Cross price elasticity = Quantity of demand increases ÷ Price of salt increases

= 4% ÷ 25%

=0.16  

Hence Cross-price elasticity of demand between salt and pepper would be positive.

So option (C) is answer

8 0
3 years ago
The apartment house had a communal attic rarely visited by its tenants. the labeled boxes and cast-off furniture offered little
jekas [21]
The author used his word choice to darken the tone of this excerpt.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
The controller of Sunland Industries has collected the following monthly expense data for use in analyzing the cost behavior of
Anastasy [175]

Answer:

Variable cost per unit= $7.2 per unit

Explanation:

Giving the following information:

Month Total Maintenance Costs Total Machine Hours

January: $2,590 - 330

February: $2,890 - 380

March: $3,490 - 530

April: $4,390 -  660

May: $3,090 - 530

June: $5,470 - 730

To calculate the variable cost under the high-low method, we need to use the following formula:

Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)

Variable cost per unit= (5,470 - 2,590) / (730 - 330)

Variable cost per unit= $7.2 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In e-business, secure web applications are one of the critical security controls that each organization must implement to reduce
    10·1 answer
  • Identify a true statement about International Organization for Standardization (ISO) 9000:2000.
    12·1 answer
  • Which of the following cooking methods would produce food with a smoky, slightly charred flavor? A. Saut ing B. Grilling C. Roas
    7·1 answer
  • A local theater company sells 1,500 season ticket packages at a price of $250 per package. The first show in the 10-show season
    11·1 answer
  • A company can learn a great deal by analyzing the degrees of brand loyalty. For example, ________ can show the firm which brands
    9·1 answer
  • How does the loanable funds market translate savings into investment and what adjusts to bring the market to equilibrium? A. The
    14·1 answer
  • A meteor is approaching Earth. Which statement about its motion is true?
    13·1 answer
  • The journal entry for an installment note payment includes all except:__________.
    7·1 answer
  • Which is NOT a factor of production?
    6·1 answer
  • Hi I need help please!!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!