It represents that she tutored for 0 hours, and earned $0.
17=70h
Divide each side by 70
It would be 14 mins and 33 seconds
Answer:
Week 1 Day 7
Week 2 Day 14
Week 4 Day 28
Week 8 Day 56
Week 10 Day 70
Let x represent the number of weeks
Let y represent the number of days
Use the ratio of the constant of proportionally in the equation y =kx
y = 14/7x
y = 2x
Step-by-step explanation:
Because this triangle is a right traingle and has one angel that is 45 degrees, the third angle must be 45 degrees to because 90+45+45=180. With that, km must be the same length as lm. we know lm is 5 so km is 5 too. No we can plug this into the Pythagorean Theorem too get
5^2+5^2=c^2
25+25=c^2
50=c^2
√50=√c^2
√25*2=c
5√2=c
Thats your answer to the length of lk.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.