Answer:
Step-by-step explanation:
Coefficients
Answer:
I'm not ok. that is too expensive
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
In triangle ABC, angle B is 90° and angle A is 45° => triangle ABC is Isosceles triangle. That means side AB = BC
Also, side AC² = AB² + BC² = 2BC²
(6√2)² = 2BC² => 36*2
BC = 6
In triangle BCD, angle D is 90° and angle B is 60° => triangle BCD is semi Equilateral triangle. That means side BD = ½BC = 6/2 = 3 which is the value of X.
Good luck