1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
12

Divide and Simplify: 16 2/3 divided by 1/6

Mathematics
2 answers:
Marat540 [252]3 years ago
8 0
I hope this helps! pls give brainliest if possible

Yakvenalex [24]3 years ago
5 0

Answer: 16 2/3 divided by 1/6= 100

You might be interested in
A bag contains 5 red cubes and 7 white cubes. Celinda will select one cube, put it in her pocket, and then select a second cube.
GenaCL600 [577]

Answer:

The expression which gives the probability that she will select two red cubes = 5/12 * 4/11 ....

Step-by-step explanation:

According to the statement there are 4 red cubes and 7 white cubes.

The total number of cubes are = 7+5 = 12

If she picks up one red cube then the number of ways of picking up red cubes out of 12 is = 5/12

If she picks up 2nd red cube then  the number of ways of picking up 2nd red cube = 4/11

Therefore the expression which gives the probability that she will select two red cubes = 5/12 * 4/11 ....

4 0
3 years ago
A shirt that normally sells for $29 before discount was priced at 21.95 after discount. What is the percent saved?
aksik [14]

Answer:

18.04%

Step-by-step explanation:

discount = 28.00 - 22.95 = $5.05

Percent saved  = 5.05*100 / 28  =   18.04%

4 0
3 years ago
What is the unit price for the cans of lemonade at each of the stores?
zvonat [6]
For shop smart, the price is 48 packs for 9 dollars so you would divide
9 ÷ 48 to find the price for dollars per can which is 19 cents per can
for super save it's saying 48 packs for 10 dollars so divide
10 ÷ 48 and that is 21 cents per can
for price buster it's saying 36 packs for 9 dollars so you would divide
9 ÷ 36 which is 25 cents per can
so Mei Pilar and David should purchase the cans at shop smart since it's cheaper
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations
agasfer [191]
D<span>here, we go by the same exact principle, but the terms are not a,b,c.
</span>
8 0
3 years ago
F(x)=5x^5+ 24x^4+25x^3-86x^2-224x+48
Serjik [45]
I believe you graph this.. please let me know if wrong and I’ll help solve otherwise! The picture is the answer on how to graph

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Anybody know the answer ? Please help :(
    6·1 answer
  • You deposit 700$ in an account with an annual internet rate of 4% after 5 years
    9·1 answer
  • How do you write 1,294,849,526,195,970,000,000 in scientific notation
    6·2 answers
  • Is (1,2) a solution of the system y&gt;2x and x+y&lt; 3
    15·2 answers
  • Please help !<br>i don't understand !<br>​
    13·1 answer
  • What is the result of convetting 35 ounces into pounds?
    8·1 answer
  • FIND THE SURFACE AREA OF THE HEMISPHERE. PLEASE HELP AND SHOW WORK
    14·1 answer
  • Please help me it’s urgent!
    15·2 answers
  • True or false the mean and the average the same number
    9·1 answer
  • Rewrite the quadratic function in standard form,<br> f(x)=3x^2-4x
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!