1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
3 years ago
8

Write the ratio as a unit rate. $60 for 12 months

Mathematics
2 answers:
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:mybe you divide yah ill try dividing

5

Zina [86]3 years ago
3 0
$5 per every month :)
You might be interested in
What is x * 5 = 25 idk what this mean
morpeh [17]
5x = 25
x = 5

anything 2 ask please pm me
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a baseball game, 3 drinks and 4 hotdogs cost $15.00. At the same game, 3 drinks and 1 hotdog cost $10.50. Find the cost for a
Serhud [2]

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

Given data

Let the cost of drinks be x

and the cost of hotdogs be y

so

3x+4y=15-------1

also

3x+y= 10.5------2

solve 1 and 2

 3x+4y=15

-3x+y= 10.5

     3y= 4.5

divide both sides by 3

y= 4.5/3

y= $1.5

Put y= 1.5 in 1

3x+4(1.5)=15

3x+6= 15

3x=15-6

3x= 9

x= 9/3

x= $3

Hence the cost of a drink is $3

8 0
3 years ago
Write an equivalent expression for 4g+2 using the distributive property.
snow_lady [41]
4 * g + 2 ....... or do u want me to figure what g is 
7 0
3 years ago
If a triangle is 4 feet on one side, 6 feet on another side, what is the measurement of the third side?
tino4ka555 [31]
It depends on what type of Triangle or what the volume or area is. This question is missing information.
7 0
3 years ago
Elan is painting the outside of a rectangular barn door. It is
UkoKoshka [18]

Answer:

9600

Step-by-step explanation:

80 times 60 times 2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • in one week, 103 students were absent,17 fewer students were absent than the week before. Howe many students were absent in thos
    13·2 answers
  • What is the slope of the line?
    7·1 answer
  • PLS HELP ME PLEASEEEE ITS DUE TOMORROW PLS HELP
    10·1 answer
  • Whats is s plus 20 divided by 6 equals 7
    14·1 answer
  • Explain how you can use a quick picture to find 3x2.7
    13·1 answer
  • The numbers on this ruler represent centimeters. What is the precision of this ruler? cm What is the greatest possible error for
    14·1 answer
  • Draw to explain how you would make a ten to find 5+8
    9·2 answers
  • What is the slope of the line graphed on the coordinate plane?​
    13·1 answer
  • I need help please tell me how to get the answer and the answer please
    9·1 answer
  • I will give brainiest to the person who answers this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!