1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
12

When making important life choices, people who accept the "right livelihood" concept consider the importance of financial stabil

ity but place money and security in a secondary position.​
Business
1 answer:
Ira Lisetskai [31]3 years ago
3 0

Answer: True

Explanation: People who live by the concept of right livelihood don't really place making money as their primary aim but rather ensure money is made honestly and the earth isn't affected in any way.

Therefore the question's statement is true.

You might be interested in
Why are foreign mnes like ups seeking to invest in india?
jarptica [38.1K]

The foreign MNC's like UPS seeking to invest in India because of the country's market potential, skilled workforce and political stability.

The foreign MNCs are investing in India because of cheaper production costs. India is a critical growth market for logistics giant United Parcels Service (UPS) as it aims to provide the predictable and reliable service to B2B domestic market through its new venture called MOVIN.

India's market potential, skilled workforce and political stability are the three key reasons that make India the favored destination for foreign investment. When compared to other countries India is a relatively cheaper place to conduct business.

Hence, these reasons attracts foreign investors towards India.

To learn more about MNC's here:

brainly.com/question/2846229

#SPJ4

4 0
1 year ago
MC Qu. 128 Leeks Company's product has... Leeks Company's product has a contribution margin per unit of $13.57 and a contributio
Ray Of Light [21]

Answer:

The price of the product is $59

Explanation:

Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit

23% = $13.57 / Selling price per unit

Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59

3 0
3 years ago
Cornerstone, Inc. has $125,000 of inventory that suffered minor smoke damage from a fire in the warehouse. The company can sell
kotegsom [21]

Answer:

Alternative of cleaning and shipping is better as loss value is less.

Relevant cost of this alternative is $23,000 incurred for cleaning and shipping.

Explanation:

Evaluating both the proposals

In case the goods are sold as it is then net cost/ loss = Carrying value of inventory - Sales Revenue

= $125,000 - $45,000 = $80,000

In case the goods are cleaned and shipped then

Total cost = $125,000 + $23,000 = $148,000

Revenue = $80,000

Net loss/ cost = $148,000 - $80,000 = $68,000

Thus Since the loss value is less i alternative 2 that is of cleaning and shipping, it shall be chosen.

The relevant cost of that alternative is $23,000 incurred in cleaning and shipping.

4 0
3 years ago
Careers in the Transportation and Logistics career cluster are
saul85 [17]

Answer:

B)secure industries that are expected to grow.

Explanation:

The other person was right but just accidently said A) instead of B)

Hope this helps! :D

8 0
2 years ago
June call and put options on King Books Inc. are available with exercise prices of $30, $35, and $40. Among the different exerci
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

$30 is the best price for June and must pay an investor if it wants to buy back, or call, all or part of an issue before the maturity date and $40 will the best put option price to sell a given stock at a certain price at a certain time.

Explanation:

June call and put options on King Books Inc. are available with exercise prices of $30, $35, and $40. Among the different exercise prices, the call option with the $30 exercise price and the put option with the $40 exercise price will have the greatest value.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • True or False. Each organization or subcontractor responsible for a group or type of activities should always designate an inexp
    7·1 answer
  • The difference between a merger and an acquisition is
    14·1 answer
  • When is it acceptable to run a warehouse
    12·1 answer
  • Lyla faces the challenge of developing the promotion mix for a new business. Given the uniqueness of the new products and a very
    14·1 answer
  • The supply curve for oil shows:
    12·1 answer
  • Indirect labor and indirect materials are classified as factory overhead and product costs factory overhead and period costs ope
    15·1 answer
  • When meeting a CEO whom he hoped to win over as a new client, James, dressed in an Armani suit, introduced himself from across h
    9·2 answers
  • Which of the following is not true?
    12·1 answer
  • What is the maximum amount your firm can afford to spend to increase customer retention from 61 % to 78 %?
    15·1 answer
  • Define the following:<br> 1. Allocation of resources<br> 2. Economic system<br> 3. Market economy
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!