1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Doss [256]
3 years ago
5

If a company uses a keystone price of $40 how much was the cost of the item to the company?

Business
2 answers:
Zinaida [17]3 years ago
6 0

Answer:

20

Explanation:

Got it from apex

Musya8 [376]3 years ago
3 0
Company increase money . it's taxes 40 + 40 = 80
You might be interested in
Which of the following is included in the balance sheet? A. Revenue B. Salaries expense C. Utilities expense D. Accounts payable
Shkiper50 [21]
The answer is D. I hope it is correct
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sheila receives a merit scholarship to cover part of her private college tuition. Her parents have a low income, poor credit, an
vfiekz [6]

Answer:

The correct answer would be D, Sheila's parents will qualify for a Plus loan because of their low income.

Explanation:

PLUS loan stands for Parents Loan for Undergraduate Students. It is the loan given to the parents of the students who are graduating with the college. It can be a post secondary loan. This loan is given to the students who cannot afford to meet the expenses of their studies as well as of other activities like books, notes, handouts etc. This loan is given to the parents of the students who have low incomes and can't afford to finance their child's education.

8 0
3 years ago
In the first couple of decades of the 20th century, most people
melisa1 [442]
There was a rise in human population.
3 0
2 years ago
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a speci
Anton [14]

Answer:

The minimum price is $6.8

Explanation:

Giving the following information:

Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.

Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.

Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit

The minimum price is $6.8

7 0
3 years ago
a cellular phone is a phone that is cellular" How might you explain to the speaker the problem with this assertion?
aleksley [76]
That the phone has data without internet making the phone useable while not at home or out in public
3 0
1 year ago
Other questions:
  • The Dealey Electric Group produces light bulbs that are used in refrigerator manufacturing. Currently, only three other companie
    9·1 answer
  • Which company is more likely to have the higher inventory turnover ratio: a grocery store or an automobile manufacture?
    10·1 answer
  • Bob enters into a contract with jim and jen to build their new custom dream home in florida, and they agree on a price. before c
    12·1 answer
  • 1. What are consumer goods?
    7·1 answer
  • Why is it important to be aware of the workplace culture
    5·1 answer
  • Michelle operates a food truck. Indicate the amount (if any) that she can deduct as an ordinary and necessary business deduction
    13·1 answer
  • In Greece, the practice of medicine was different than in other cultures. Which statement BEST describes what was different abou
    15·1 answer
  • ILL GIVE CROWN PLEASE HELP!!!!!!
    12·1 answer
  • The manager of a 150-unit apartment complex knows from experience that all units will be occupied if the rent is $1000 per month
    5·1 answer
  • As a unit of measure, money makes it easier for consumers to do what? a. compare prices of different products. b. make a bigger
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!