1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
9

Which ratio is equivalent to 4:32?

Mathematics
1 answer:
Morgarella [4.7K]3 years ago
6 0

Answer:

1 : 8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help what is 2v+5(3v+4
Artemon [7]

explanation:

There isn't an exact way to answer this problem. Is there more to the question? If not, I am unable to answer it for you.

4 0
3 years ago
20. Eight people decide to evenly split the number of Snicker's
Mama L [17]

Answer:

72

Step-by-step explanation:

9x8=72

check your answer by 72 divided by 9.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which rules of exponents will be used to evaluate this expression? Check all that apply. [(-8)^4]-5 (-8)6
IRISSAK [1]
Definitely product of powers
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the vertex of the graph of the function. f(x) = 2x^2 - 8x + 9
Rashid [163]

\bf \textit{vertex of a vertical parabola, using coefficients} \\\\ f(x)=\stackrel{\stackrel{a}{\downarrow }}{2}x^2\stackrel{\stackrel{b}{\downarrow }}{-8}x\stackrel{\stackrel{c}{\downarrow }}{+9} \qquad \qquad \left(-\cfrac{ b}{2 a}~~~~ ,~~~~ c-\cfrac{ b^2}{4 a}\right) \\\\\\ \left(-\cfrac{-8}{2(2)}~~,~~9-\cfrac{(-8)^2}{4(2)} \right)\implies \left( \cfrac{8}{4}~~,~~9-\cfrac{64}{8} \right) \\\\\\ (2~~,~~9-8)\implies (2~~,~~1)

5 0
3 years ago
Question 9 (1 point)
Likurg_2 [28]

Answer:

A piece of Jewelry costs $4.5 and a hair accessory costs $1.5.

Step-by-step explanation:

Let the price of a piece of jewelry is $x and that of a piece of hair accessories is $y.

So, from the given conditions we can write two different equations as

5x + 8y = 34.5 ............ (1) and

2x + 16y = 33 ............... (2)

Now, solving the equations (1) and (2) we get

2x + 2(34.5 - 5x) = 33

⇒ 8x = 36

⇒ x = $4.5

Again, from the equation (2) we can write

2(4.5) + 16y = 33

⇒ 16y = 24

⇒ y = $1.5

Therefore, a piece of Jewelry costs $4.5 and a hair accessory costs $1.5. (Answer)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the unit rate, and then use it to solve the problem.
    7·1 answer
  • What does 2miles=yards?
    10·1 answer
  • * * <br> Urgent I really must get these I would appreciate any help I can get, thank you. (22 pts)
    13·1 answer
  • 2) Complete the table.<br>x<br>20<br>200<br>2000<br>15<br>20​
    12·1 answer
  • Find the equation of the line with​ y-intercept 5 and slope 5/9
    6·2 answers
  • Challenge: Perla worked 4 hours at her job on Saturday and then spent $12.75, in the supermarket, on her way home. She worked 5
    8·1 answer
  • Pls help me. i'm so sorry:( this is the last question
    11·1 answer
  • PLEASE HELP, I WILL MARK BRANLIEST AND THANKS!!!
    9·1 answer
  • From a point on a cliff 75 feet above water level, an observer can see a shipThe angle of depression to the ship is d^ How far i
    10·1 answer
  • Please show me the steps and not just the answer 8 - 15 + 20
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!