The answer is $7.00 because 56.00/8=7.00.
Hope that helps.
It wouldn't let me post, so I screenshotted:
The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
Answer:
$2
Step-by-step explanation:
To get this number you can divide the cost by the amount of bars of soap.
12/6=2
20/10=2
Hope this helps!
Answer:
16
Step-by-step explanation:
x+y=30 solve for x x=30-y
substitute x with 30-y and solve
11.25x+22.4y=515.9
11.25(30-y)+22.4y=515.9
337.5+11.15y=515.9
11.15y=178.4
y=16
since we're solving for just large candles it's 16
if need small cangle number 30-16=14