You can use the equation rise over Run you go up 4 and over 6 and you go down 2 and over 8 (im not sure if this helps)
Answer:
gradient m is 2
Step-by-step explanation:
the equation is y=mx+c therefore m is 2.
Answer:
x = 1/6
Step-by-step explanation:
3x + 4 = 9x + 3
3x + 1 = 9x
1 = 6x
1/6 = x
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
m < 6 = m < 2 because they are corresponding angles
So m < 6 = 113 degrees answer