1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
8

A published report of a repeated-measures research study includes the following description of the statistical analysis. "The re

sults show significant differences among the treatment conditions, F(2, 26) = 4.87, p <.05." a. How many treatment conditions were compared in the study? b. How many individuals participated in the study?
Mathematics
1 answer:
balandron [24]3 years ago
3 0

Answer:

3 treatment conditions were compared in the study.

14 individuals participated in the study.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

Part (A) How many treatment conditions were compared in the study?

There are two sets of degrees of freedom; one for the numerator and one for the denominator.

F ratio is defined as: df=(df_{\text{Between treatment}}, df_{error})

The formula for between treatment is: df_{\text{Between treatment}}=k-1

Substitute df_{\text{Between treatment}}=2 in above formula.

2=k-1

k=3

Therefore, 3 treatment conditions were compared in the study.

Part (B) How many individuals participated in the study?

The error degree of freedom is df_{error}=(k-1)(n-1)

Substitute df_{error}=26 and k=3 in above formula.

26=(3-1)(n-1)

26=2(n-1)

14=n

Hence, 14 individuals participated in the study.

You might be interested in
the diagram below has a cake is divided at a cake sale, if all the slices are sold at a total of $2500 would be collected. how m
Anarel [89]

Answer:

I am pretty sure $750

Step-by-step explanation:

Since there are 10 slices of cake, you would have to divded the cost ($2,500) by 10 to find out the cost per slice (you would get $250). Since we are finding the cost of 3 slices, you would mulitply 250 by 3, then you get your answer

4 0
2 years ago
Pls help me i need help 10 pt
Nataly [62]
Fret seems like the best option. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you solve f(x)= 4x(2)-4x-3?
slavikrds [6]
If by 4x(2) you mean 4x to the power 2 or 4x^2...it can be solved in the following way
f(x)=4x^2-4x-3
=4x^2+2x-6x-3
=2x(2x+2)-3(2x+2)
=(2x-3)(2x+2)
Therefore x=3/2 or x=-2/2=(-1)
8 0
3 years ago
04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of cho
riadik2000 [5.3K]
The unit rates are equal to one another.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Georgia kassem installs fencing. she is paid $7.50 per hour for an 8-hour day and time and a half for overtime for any work over
Dominik [7]

Georgia worked overtime on 4 of the 5 days. Her total overtime hours were

... (12-8) +(9 -8) +(10 -8) +(10 -8) = 4 +1 +2 +2 = 9

Then her pay for the week is

... (hours) × (pay per hour)

... = ((7 + 4×8) +1.5×9) × $7.50

... = 52.5 × $7.50

... = $393.75 . . . . Georgia's gross pay for the week

_____

Pay for "time and a half" can be computed by multiplying pay by 1.5 for overtime hours, or multiplying overtime hours by 1.5 and using straight pay. Either way, it is (overtime hours)×(1.5)×(straight pay).

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1. (1 pt) Which is a solution to the equation y=3x+1 ?A. (3, 10) B. (2, 6) C. (1, 5) D. (0, 3)
    14·1 answer
  • Daniel is starting his own sewing business. Daniel has calculated that he needs to earn $360 per week to support his family. If
    6·1 answer
  • I need help please can't figure it out
    8·1 answer
  • The distance from Chicago to Pittsburgh is 462 Mi on your phone that distance is represented by 2 in using the same scale if the
    9·1 answer
  • Corinne bought 5 bags of chips and 4 jars of dipping sauce for $21.82. At the same prices, Ginger bought 4 bags of chips and 3 j
    13·1 answer
  • Write the slope-intercept form of the equation of the line through the given points.
    13·1 answer
  • PLS HELP
    9·2 answers
  • 3. Roger runs 8 miles per hour. He ran for h
    14·1 answer
  • Plz help me answer these
    13·2 answers
  • Which of the following are equivalent to the expression 9/4 ( 1.75 - 2 1/4)? Select all that apply.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!