1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
3 years ago
15

Jamie and Owen joined a monthly walking challenge at their youth center. Jamie has already walked 120 minutes and plans to walk

20 minutes per day. Owen plans to walk 30 minutes per day. Let x represent the number of days and y represent the total number of minutes walked during the challenge. Which system of equations can be used to find the number of days it will take for Owen and Jamie to have walked the same number of minutes?
A) y= 20x + 120
y= 30x

B) y= 20x
y= 30x + 120

C) y= 120x + 20
y= 30x

D) y= 120x
y= 30x + 20
Mathematics
2 answers:
kobusy [5.1K]3 years ago
4 0

Answer:

Option A is correct.

Step-by-step explanation:

Given:

Jamie already walked 120 minutes.

Jamie plans to walk 20 minutes per day.

Owen plans to walk  30 minutes per day.

If x represent the number of days and y represent the number of minutes walked.

Number of minutes Jamie walked in x days = 20x

Total minute walked by Jamie in x days , y = 20x + 120

Number of minutes Owen walked in x days = 30x

Total Number of minutes walked by Owen in x days , y = 30x

Therefore, Option A is correct.

Roman55 [17]3 years ago
3 0
Y= 20x+120 for Jamie and y= 30x for Owen
You might be interested in
PLEASE HELP ME I NEED IT DONE TODAY HELP PLEASE I AM ABOUT TO CRY!!!! IF YOU UPLOAD A FILE I WILL REPORT
KonstantinChe [14]

Answer:

im not downloading that put a screenshot and if i understand the question I will answer it to the fullest of my ablilty

3 0
3 years ago
A store sells 12 cans of soup for $7.50 How much would it cost to purchase 6 cans of soup? $
dezoksy [38]

Answer: It would be $3.75

Step-by-step explanation: 12/2=6 and 7.50/2=3.75

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 4(-2)+(-3)(-5)?
Svetlanka [38]
I say that the answer is 7 bc it’s -8+15
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Francis works at Carlos Bakery and is making cookie trays. She has 48 chocolate chip cookies, 64 rainbow cookies, and 120 oatmea
amm1812

The number of cookies and trays are illustrations of greatest common factors.

  • The number of trays is 8
  • 6 chocolate chips, 8 rainbows and 15 oatmeal cookies would fit each tray

The given parameters are:

\mathbf{Chocolate\ chip=48}

\mathbf{Rainbow=64}

\mathbf{Oatmeal=120}

<u>(a) The number of trays</u>

To do this, we simply calculate the greatest common factor of 48, 64 and 120

Factorize the numbers, as follows:

\mathbf{48 = 2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 3}

\mathbf{64 = 2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 2}

\mathbf{120 = 2 \times 2 \times 2 \times 3 \times 5}

So, the GCF is:

\mathbf{GCF= 2 \times 2 \times 2}

\mathbf{GCF= 8}

Hence, the number of tray is 8

<u>(b) The number of each type of cookie</u>

We have

\mathbf{Chocolate\ chip=48}

\mathbf{Rainbow=64}

\mathbf{Oatmeal=120}

Divide each cookie by the number of trays

So, we have:

\mathbf{Chocolate\ chip = \frac{48}{8} = 6}

\mathbf{Rainbow = \frac{64}{8} = 8}

\mathbf{Oatmeal = \frac{150}{8} = 15}

Hence, 6 chocolate chips, 8 rainbows and 15 oatmeal cookies would fit each tray

Read more about greatest common factors at:

brainly.com/question/11221202

4 0
2 years ago
A store owner bought a painting for $120. She is selling it for $190. What is the percent markup on the painting
stiks02 [169]

Answer:

The markup percent on the painting is 58.3%

Step-by-step explanation:

Here, The Cost price of the painting = $120

The selling price of the painting = $190

Hence, the total profit on the painting = Cost Price - Selling price

or Profit =  $190  - $120 = $70

Now, Markup % =  (Gross Profit / cost)  x 100

⇒Markup % = \frac{70}{120}  \times 100 = 58.3

Hence, the markup percent on the painting is 58.3%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Why is m step so hard??
    11·1 answer
  • Please help! Brainliest answer gets 10 points! what is x^2+x^4?
    12·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!! ASAP!!!!
    7·1 answer
  • Rewrite 4 x 4 x 4 x 8 x 8 using exponents PLEASE ASAP ILL NAME BRAINLIEST AND 15 POINTS
    6·2 answers
  • What is the distance between the coordinates (5,5) and (10,2)? Round your
    11·1 answer
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • Please help me with this
    10·1 answer
  • Identify the terms and like terms in the expression 2x2 – 3+6+4r.
    5·1 answer
  • Write each number in scientific notation. 1. 14,700
    15·1 answer
  • Y=−(x−1)(x+3) has how many real roots?<br> A. 0<br> B. cannot be determined<br> C. 2<br> D. 1
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!