1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex73 [517]
3 years ago
15

H+p=4(k−7) for k please answer

Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]3 years ago
3 0

Answer:

(28 + h + p)/4 = k

Step-by-step explanation:

Step 1: Write equation

h + p = 4(k - 7)

Step 2: Solve for <em>k</em>

<u>Distribute 4:</u> h + p = 4k - 28

<u>Add 28 to both sides:</u> 28 + h + p = 4k

<u>Divide both sides by 4:</u> (28 + h + p)/4 = k

You might be interested in
a store had a sale to celebrate veterans day. Every item in the store is advertised as 1/5 off the original price. If an item is
makkiz [27]

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

let the original price be x

if 1/5 is off the price then the sells is at 4/5

4/5 of x = 140

thus,

4/5* x=140

4x = 140*5

x=700/4

x=$175

3 0
3 years ago
A room that measures 12 feet by 9 feet needs new flooring. Wood flooring costs $2.70 per square foot. How much will it cost to c
Korvikt [17]
The answer is 291.60 because you multiply 12 x 9 which equals 108 then multiply 108 x 2.70 which equals 291.60
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the same of the data? <br> skewed right<br> skewed left<br> symmetrical<br> not enough info
Solnce55 [7]
Hi djdjfjfjfjfjgjtificnfnfnfjfj
5 0
3 years ago
Need help !!!!!!!!!!!<br><br> !!!!!!
luda_lava [24]

Answer: B

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The cost of coffee is determined by the type of coffee beans that are mixed together. The cost of a local mix of Arabica and Rob
guapka [62]
700a+1200r=1000000       (then plug in the a)
700(1000) +1200r=1000000        (simplify)
700000+1200r=1000000        (subtract 700000 from both sides)
1200r=300000             (divide by 1200 on both sides)
r=250
250 pounds
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help ASAP with number 2 and 6!!
    10·1 answer
  • Elio makes candles that are 14 cm tall. Each candle burns 8 hours before going out. He is wondering how many hours at 21 cm tall
    6·2 answers
  • Angles question please help math
    8·1 answer
  • How to write a logarithm divided by a logarithm as a single logarithm?
    11·1 answer
  • What is the distance between the lines y = 2x and y = 2x+5? Round your answer to the nearest tenth.
    11·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • My brain just kind of exploded when reading this, please help!​
    11·1 answer
  • Please answer fast please
    15·1 answer
  • Given SQ = 5x + 19 and PQ = 83 – 3.x, find x.<br> Round your answer to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • The factorisation of 10xᴧ2 – 18xᴧ3 + 14xᴧ4 is
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!