1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
11

Six groups of students sell 162 balloons at the school carnival. there are 3 students in each group. if each student sells the s

ame number of balloons, how many balloons does each student sell
Mathematics
1 answer:
Marina CMI [18]3 years ago
4 0
Since there are six groups of student and each group consists of 3 students, therefore, the total number of students is 18. All of them sold 162 balloons. In order to know how many balloons each student sold, we just have to divide 162 by 18 and the answer is 9. Hope this answers your question.
You might be interested in
60+42.95x=25+49.95x please help
hoa [83]

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider parallelogram △MNOP shown above.
Nina [5.8K]

To find the length of the sides of this parallelogram, we just have to calculate the length of each side and then proceed to find the perimeter.

The perimeter of the parallelogram is 13 units.

<h3>Perimeter of a Parallelogram</h3>

To calculate the perimeter of a parallelogram, we need the values of the length of the sides. However, if we have the details of two opposite sides, we can find the perimeter of the parallelogram because opposite sides are equal.

  • Length of MN = 2units
  • Length of MP = 4.5 units

The perimeter of MNOP can be calculated as

perimeter = 2(MP + MN)

We can substitute the values into the equation and solve

perimeter = 2(MP + MN)\\perimeter = 2 * (4.5 + 2)\\perimeter = 2 * 6.5\\perimeter = 13

The perimeter of the parallelogram is 13 units.

learn more on perimeter of a parallelogram here;

brainly.com/question/10919634

#SPJ1

6 0
2 years ago
TRUE OR FALSE PLEASE HELP ME IM CRYING
igomit [66]

Answer:

nope

Step-by-step explanation:

y= 12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 10.8 + ( 4.73)
adoni [48]
Hello,

Shall we begin?

    10.80
+    4.73
-----------
    15.53

<span>Answers: 15.53</span>
3 0
3 years ago
HELP ASAP PLEASE! Accounting class! Lorge Corporation has collected the following information after its first year of sales. Sal
abruzzese [7]

Answer:

what is thia

Step-by-step explanation:

i have no idea what you juat said like fr what topic is this im too bored to read the queation

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Your friend is looking at laptops for college, and is comparing the different screen sizes. Use the diagram and formula below to
    11·2 answers
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • PLS ANSWER I WILL MARK U AS THE BRAINLIEST!!! Correct 36.2598 to
    10·1 answer
  • Please help!!! I’m failing with a 38 in math rn! I’ll make you brainlest. Thank you
    14·1 answer
  • What is 4/7 divided by 2
    11·2 answers
  • The table shows a direct variation.
    12·1 answer
  • What'e More
    9·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (5,1) and is parallel to the line y=−2x+4
    13·2 answers
  • The yellow submarine was at sea level when the passengers boarded. The journey began with a descent of 40 meters. After examinin
    13·1 answer
  • Which expression represents half of a number,n,plus 3?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!