1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
11

Tristan bought 23 chicken wings for $57.50. What's the unit cost of one wing?

Mathematics
1 answer:
Luden [163]3 years ago
6 0

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

to find the unit price you would divide it by 23

so 57.50/23=2.50

hope this helps

brainliest?

You might be interested in
jaylen made a scale model of the washington monument. the monument has an actual height of 555 feet jaylens model used a scale o
dolphi86 [110]

Answer:

6.04 inches

Step-by-step explanation:

Given: The actual height of the monument = 604 feet

The scale used by Corbins  is 1 inch = 100 feet

It implies in Corbins model 1 feet

Therefore, The height of the Corbins model in inches=

Hence, the height of the Corbins model in inches= 6.04 inches

6 0
3 years ago
Mike has a job mowing lawns for a landscaping company.
Firdavs [7]

Answer:

Melissa

Step-by-step explanation:

Melissa earned $390 while mike only made $230

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the equation of a line that has a slope of mc005-1.jpg and passes through point (2, –3
goldenfox [79]
Id say B, y=-2/3+3
Hope this helps
8 0
3 years ago
Cate and elena were playing cards
Delicious77 [7]
There were...
11cards left.
heres why.
they started with 24 cards....
so...
24+8=32
32-12=20
20-9=11

Hope i helped!!! :)
Mark me as brainliest if i helped XD
6 0
3 years ago
today you are going to Ms. Debbie's house who lives 45 minutes from your house. What time should you leave to get there at 5:00?
Whitepunk [10]

60 minutes in an hour. 60-45=15

4:15

---

hope it helps

(sorry I didn't know how to explain it)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Someone please help me!!
    15·1 answer
  • What is -2+5(4+3r) equal to?
    6·2 answers
  • Find measure of angle JKP
    7·1 answer
  • your gas bill went up from $125 per month to $150 per month. what is the percent increase of your gas bill?
    10·2 answers
  • Please help me out! i have a few more of these questions, about 4
    10·2 answers
  • Simplify 3+(5+p) I need help nowwe
    13·1 answer
  • What is the difference in a SSS Postulate (side-side-side) and SAS Postulate (Side-angle-side)? How do i know which one its goin
    5·1 answer
  • What is the solution to the following equation? 4x - 9 - 35​
    6·1 answer
  • -3 1/2 x + 3.5 - x + 6.25
    9·2 answers
  • Hellllllllllllllllllllllllllllllllllp​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!